A – Klasyfikacja Zawodów i Specjalności

252101 Administrator baz danych
242111 Administrator bezpieczeństwa informacji
333403 Administrator nieruchomości
242101 Administrator produkcji filmowej
351401 Administrator stron internetowych
252201 Administrator systemów komputerowych
351402 Administrator systemów poczty elektronicznej
252202 Administrator zintegrowanych systemów zarządzania
261101 Adwokat
333101 Agent celny
333401 Agent do spraw pozyskiwania gruntów
332301 Agent do spraw zakupów
333102 Agent klarujący
332101 Agent ubezpieczeniowy
211303 Agrochemik
334301 Akredytowany asystent parlamentarny
343501 Akrobata
265501 Aktor
343502 Aktor cyrkowy
265502 Aktor lalkarz
343601 Aktor scen muzycznych
212001 Aktuariusz
323001 Akupunkturzysta
524301 Akwizytor
713301 Alpinista przemysłowy
252102 Analityk baz danych
242112 Analityk biznesowy
241306 Analityk finansowy
241301 Analityk giełdowy
262201 Analityk informacji i raportów medialnych
241311 Analityk inwestycyjny
241302 Analityk kredytowy
242301 Analityk pracy
262202 Analityk ruchu na stronach internetowych
252301 Analityk sieci komputerowych
251101 Analityk systemów teleinformatycznych
243101 Analityk trendów rynkowych (cool hunter)
235101 Andragog
235916 Animator czasu wolnego młodzieży (pracownik młodzieżowy)
242201 Animator gospodarczy do spraw przedsiębiorczości
242202 Animator gospodarczy do spraw rozwoju regionalnego
343901 Animator kultury
422701 Ankieter
263205 Antropolog
522101 Antykwariusz
813101 Aparatowy procesów chemicznych
816001 Aparatowy produkcji drożdży
816002 Aparatowy produkcji octu
814101 Aparatowy produkcji wyrobów maczanych
263201 Archeolog
216101 Architekt
216201 Architekt krajobrazu
251301 Architekt stron internetowych
216102 Architekt wnętrz
216202 Architekt zieleni wewnątrz budynków
262101 Archiwista
441401 Archiwista dokumentów elektronicznych
441402 Archiwista zakładowy
731801 Arkadownik
323013 Arteterapeuta
265101 Artysta fotografik
265102 Artysta grafik
265103 Artysta malarz
265104 Artysta rzeźbiarz
211101 Astrofizyk
516101 Astrolog
211102 Astronom
431101 Asystent do spraw księgowości
331401 Asystent do spraw statystyki
441901 Asystent do spraw wydawniczych
334302 Asystent dyrektora
531203 Asystent edukacji romskiej
343902 Asystent kierownika produkcji filmowej / telewizyjnej
531201 Asystent nauczyciela dziecka cudzoziemca
531202 Asystent nauczyciela przedszkola
531204 Asystent nauczyciela w szkole
352101 Asystent operatora dźwięku
352102 Asystent operatora obrazu
516902 Asystent osobisty (concierge)
341201 Asystent osoby niepełnosprawnej
334303 Asystent parlamentarny
261901 Asystent prawny
261902 Asystent prokuratora
331404 Asystent przetwarzania danych
265401 Asystent reżysera filmowego
341207 Asystent rodziny
261903 Asystent sędziego
352103 Asystent techniczny realizatora dźwięku
352104 Asystent techniczny realizatora programu
421101 Asystent usług pocztowych
421102 Asystent usług telekomunikacyjnych
334304 Asystent zarządu
532906 Asystentka kobiety w czasie ciąży i porodu (doula)
325101 Asystentka stomatologiczna
229401 Audiofonolog
242204 Audytor
213301 Audytor środowiskowy
214901 Audytor energetyczny
742101 Automatyk sterowania ruchem kolejowym
243102 Autor tekstów i sloganów reklamowych (copywriter)

B – Klasyfikacja Zawodów i Specjalności

613001 Baca
962101 Bagażowy
753701 Bandażysta ortopedyczny
513201 Barista
513202 Barman
752201 Bednarz
711401 Betoniarz
711402 Betoniarz-zbrojarz
343301 Bibliotekarz
262203 Bibliotekoznawca
241101 Biegły rewident
753101 Bieliźniarz
753401 Bieliźniarz-kołdrzarz
962901 Bileter
213102 Biochemik
323002 Bioenergoterapeuta
213103 Biofizyk
213109 Bioinformatyk
213104 Bioinżynier
213105 Biolog
323003 Biomasażysta
213106 Biotechnolog
721302 Blacharz budowlany
721303 Blacharz izolacji przemysłowych
721304 Blacharz lotniczy
721305 Blacharz okrętowy
721301 Blacharz
721306 Blacharz samochodowy
265902 Blogier / vloger
315202 Bosman portu
835006 Bosman żeglugi śródlądowej
962102 Boy hotelowy
721101 Brązownik
242401 Broker edukacyjny
262204 Broker informacji (researcher)
332103 Broker reasekuracyjny
332104 Broker ubezpieczeniowy
711205 Brukarz
524901 Bukieciarz
421201 Bukmacher
731301 Bursztyniarz

C – Klasyfikacja Zawodów i Specjalności

731601 Cechowacz skal i znaków na szkle oraz na wyrobach z metali
311901 Cechowniczy
731401 Ceramik wyrobów ceramiki budowlanej
731402 Ceramik wyrobów użytkowych i ozdobnych
514201 Charakteryzator
211301 Chemik
211302 Chemik – technologia chemiczna
323004 Chiropraktyk
611301 Chirurg pielęgniarz drzew
753601 Cholewkarz
265301 Choreograf
812101 Ciągacz rur
711501 Cieśla
711502 Cieśla szalunkowy
751201 Cukiernik
712201 Cykliniarz
912901 Czyściciel basenów pływackich
951001 Czyściciel butów
912902 Czyściciel dywanów
713302 Czyściciel elewacji budowlanych
912201 Czyściciel pojazdów

D – Klasyfikacja Zawodów i Specjalności

331101 Dealer aktywów finansowych
712101 Dekarz
343201 Dekorator sklepów
343202 Dekorator wnętrz
751202 Dekorator wyrobów cukierniczych
212003 Demograf
524201 Demonstrator wyrobów
341101 Detektyw prywatny
311401 Diagnosta kolejowy
227101 Diagnosta laboratoryjny
227201 Diagnosta laboratoryjny – specjalista cytomorfologii medycznej
227202 Diagnosta laboratoryjny – specjalista epidemiologii
227203 Diagnosta laboratoryjny – specjalista laboratoryjnej diagnostyki medycznej
227204 Diagnosta laboratoryjny – specjalista laboratoryjnej genetyki sądowej
227205 Diagnosta laboratoryjny – specjalista laboratoryjnej genetyki medycznej
227206 Diagnosta laboratoryjny – specjalista laboratoryjnej hematologii medycznej
227207 Diagnosta laboratoryjny – specjalista laboratoryjnej immunologii medycznej
227208 Diagnosta laboratoryjny – specjalista laboratoryjnej parazytologii medycznej
227209 Diagnosta laboratoryjny – specjalista laboratoryjnej toksykologii medycznej
227210 Diagnosta laboratoryjny – specjalista laboratoryjnej transfuzjologii medycznej
227211 Diagnosta laboratoryjny – specjalista mikrobiologii medycznej
227212 Diagnosta laboratoryjny – specjalista zdrowia publicznego
227213 Diagnosta laboratoryjny – specjalista zdrowia środowiskowego
227214 Diagnosta laboratoryjny – specjalista laboratoryjnej toksykologii sądowej
311501 Diagnosta uprawniony do wykonywania badań technicznych pojazdów
322001 Dietetyk
722401 Docieracz-polerowacz
612101 Dojarz
333109 Doradca do spraw bezpieczeństwa przewozu koleją towarów niebezpiecznych (Doradca RID)
242205 Doradca do spraw bezpieczeństwa w transporcie towarów niebezpiecznych
241205 Doradca do spraw leasingu
261909 Doradca do spraw odszkodowań
333404 Doradca do spraw rynku nieruchomości
343304 Doradca do spraw zasobów bibliotecznych
241201 Doradca emerytalny
242302 Doradca EURES
241202 Doradca finansowy
241203 Doradca inwestycyjny
524902 Doradca klienta
242303 Doradca personalny
241204 Doradca podatkowy
213201 Doradca rolniczy
242304 Doradca zawodowy
933201 Dorożkarz
962103 Dostawca potraw
962902 Dozorca
711602 Dróżnik obchodowy
831201 Dróżnik przejazdowy
732201 Drukarz
732202 Drukarz sitodrukowy
732203 Drukarz tkanin
621001 Drwal / pilarz drzew
263601 Duchowny religii mojżeszowej
263602 Duchowny religii muzułmańskiej
263605 Duchowny wyznania ewangelickiego
263603 Duchowny wyznania prawosławnego
263604 Duchowny wyznania rzymskokatolickiego
235901 Dydaktyk multimedialny
134901 Dyrektor aresztu śledczego / zakładu karnego
121301 Dyrektor departamentu
112001 Dyrektor do spraw administracyjnych
112002 Dyrektor do spraw badawczo-rozwojowych
112003 Dyrektor do spraw energetyki
112004 Dyrektor do spraw informatyki / informacji
112005 Dyrektor do spraw personalnych
112020 Dyrektor do spraw wdrożeń i rozwoju technologii
112006 Dyrektor finansowy
112007 Dyrektor generalny
112008 Dyrektor handlowy
112009 Dyrektor logistyki
112010 Dyrektor marketingu
112011 Dyrektor operacyjny
531108 Dzienny opiekun małego dziecka
134106 Dyrektor ośrodka adopcyjnego
134107 Dyrektor placówki opiekuńczo – wychowawczej
112012 Dyrektor produkcji
112013 Dyrektor rozwoju biznesu
112014 Dyrektor sprzedaży
134501 Dyrektor szkoły
112015 Dyrektor techniczny
112016 Dyrektor wykonawczy
134902 Dyrektor zakładu dla nieletnich
265203 Dyrygent
315401 Dyspozytor lotniczy
432301 Dyspozytor radio taxi
831202 Dyspozytor ruchu metra
432302 Dyspozytor transportu samochodowego
951002 Dystrybutor ulotek
831204 Dyżurny ruchu
831212 Dyspozytor ruchu kolejowego
831203 Dyżurny ruchu i stacji metra
134502 Dziekan
264201 Dziennikarz
731802 Dziewiarz
962104 Dźwigowy (windziarz)
342101 Dżokej

E – Klasyfikacja Zawodów i Specjalności

325501 Edukator ekologiczny
264101 Edytor materiałów źródłowych
722201 Eguterzysta
235902 Egzaminator on-line
235903 Egzaminator osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdem
741104 Elektryk budowlany
213302 Ekolog
263101 Ekonometryk
263102 Ekonomista
441201 Ekspedient pocztowy
524903 Ekspedient w punkcie usługowym
524905 Ekspedient w stacji obsługi pojazdów
432101 Ekspedient wypożyczalni
432303 Ekspedytor
524401 Ekspedytor sprzedaży wysyłkowej / internetowej
242206 Ekspert w Urzędzie Patentowym RP
333103 Eksploatator portu
332201 Ekspozytor towarów (merchandiser)
313101 Elektroenergetyk elektrowni cieplnych
313102 Elektroenergetyk elektrowni wodnych
313103 Elektroenergetyk nastawni
313104 Elektroenergetyk pomiarów i zabezpieczeń
741202 Elektromechanik elektrycznych przyrządów pomiarowych
741203 Elektromechanik pojazdów samochodowych
741201 Elektromechanik
741204 Elektromechanik sprzętu gospodarstwa domowego
741205 Elektromechanik urządzeń chłodniczych
741206 Elektromechanik urządzeń sterowania ruchem kolejowym
741207 Elektromonter (elektryk) zakładowy
741208 Elektromonter / konserwator urządzeń dźwignicowych
741101 Elektromonter instalacji elektrycznych
741301 Elektromonter linii kablowych
741302 Elektromonter linii napowietrznych niskich i średnich napięć
741303 Elektromonter linii napowietrznych wysokich i najwyższych napięć
741209 Elektromonter lotniczy
741210 Elektromonter maszyn elektrycznych
741211 Elektromonter maszyn i urządzeń górnictwa odkrywkowego
741212 Elektromonter maszyn i urządzeń górnictwa podziemnego
741213 Elektromonter okrętowy
741304 Elektromonter pogotowia elektroenergetycznego
741214 Elektromonter prefabrykowanych stacji transformatorowych
741102 Elektromonter reklam świetlnych
741215 Elektromonter rozdzielni i podstacji trakcyjnych
741305 Elektromonter sieci trakcyjnej
741216 Elektromonter taboru szynowego
741217 Elektromonter telekomunikacyjnych urządzeń zasilających
741218 Elektromonter transformatorów
741219 Elektromonter układów pomiarowych i automatyki zabezpieczeniowej
741220 Elektromonter urządzeń sygnalizacyjnych
229913 Elektroradiolog
741103 Elektryk
229901 Epidemiolog
263202 Etnograf
235102 Ewaluator programów edukacji

F – Klasyfikacja Zawodów i Specjalności

731701 Fajkarz
431102 Fakturzystka
228101 Farmaceuta
228201 Farmaceuta – specjalista analityki farmaceutycznej
228202 Farmaceuta – specjalista bromatologii
228203 Farmaceuta – specjalista farmacji aptecznej
228204 Farmaceuta – specjalista farmacji klinicznej
228205 Farmaceuta – specjalista farmacji przemysłowej
228206 Farmaceuta – specjalista farmacji szpitalnej
228207 Farmaceuta – specjalista farmakologii
228208 Farmaceuta – specjalista leku roślinnego
228209 Farmaceuta – specjalista mikrobiologia i biotechnologia farmaceutyczna
228210 Farmaceuta – specjalista toksykologii
228211 Farmaceuta – specjalista zdrowia publicznego
228212 Farmaceuta – specjalista zdrowia środowiskowego
325901 Felczer
264302 Filolog języka nowożytnego
264301 Filolog klasyczny
264303 Filolog polski
263301 Filozof
229201 Fizjoterapeuta
211103 Fizyk
211104 Fizyk medyczny
835001 Flisak – retman
343203 Florysta
721102 Formierz odlewnik
814201 Formierz wyrobów z kompozytów polimerowych
814202 Formowacz ortopedycznych wyrobów z tworzyw
731403 Formowacz ściernic
731404 Formowacz wyrobów ceramicznych
731501 Formowacz wyrobów szklanych
264202 Fotoedytor
732101 Fotograf poligraficzny
343101 Fotograf
732102 Fotograf w drukarni filmowej
343102 Fotoreporter
343103 Fotosista
343104 Fototechnik
722301 Frezer
752301 Frezer drewna
514102 Fryzjer damski
514103 Fryzjer męski
514101 Fryzjer
516401 Fryzjer zwierząt (groomer)
541301 Funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu
335101 Funkcjonariusz celny
335701 Funkcjonariusz służb specjalnych
335601 Funkcjonariusz służby ochrony
335602 Funkcjonariusz służby penitencjarnej
335102 Funkcjonariusz straży granicznej
541314 Funkcjonariusz staży ochrony kolei

G – Klasyfikacja Zawodów i Specjalności

731602 Galwanizer
753502 Garbarz skór bez włosa
753501 Garbarz skór
343903 Garderobiana
751101 Garmażer
731405 Garncarz
331501 Gemmolog
213107 Genetyk
211401 Geofizyk
211402 Geograf
211403 Geolog
752202 Gięciarz drewna
732103 Giloszer poligraficzny
731603 Giloszer szkła
712202 Glazurnik
213202 Gleboznawca
121101 Główny księgowy
214111 Główny technolog
962105 Goniec
753102 Gorseciarka
515301 Gospodarz domu
515201 Gospodyni
811301 Górnik eksploatacji otworowej
811101 Górnik eksploatacji podziemnej
811102 Górnik odkrywkowej eksploatacji złóż
931201 Grabarz
216601 Grafik komputerowy DTP
216602 Grafik komputerowy multimediów
731611 Grawer
732104 Grawer poligraficzny
731604 Grawer szkła
751501 Grzyboznawca

H – Klasyfikacja Zawodów i Specjalności

753301 Hafciarka
811401 Hartowacz betonów i sylikatów
812102 Hartownik
325102 Higienistka stomatologiczna
325902 Higienistka szkolna
263302 Historyk
263303 Historyk sztuki
612102 Hodowca bydła
612201 Hodowca drobiu
612111 Hodowca inwentarza mieszanego
612301 Hodowca jedwabników
612103 Hodowca koni
612104 Hodowca owiec
612902 Hodowca ptaków
622101 Hodowca ryb
612105 Hodowca trzody chlewnej
612106 Hodowca zwierząt domowych
612107 Hodowca zwierząt futerkowych
612903 Hodowca zwierząt laboratoryjnych
632001 Hodowca zwierząt pracujący na własne potrzeby
323005 Homeopata
516903 Hostessa
731502 Hutnik dmuchacz szkła
712601 Hydraulik
211404 Hydrograf morski
211405 Hydrolog
211201 Hydrometeorolog

I – Klasyfikacja Zawodów i Specjalności

216603 Ilustrator
343504 Iluzjonista
352105 Imitator efektów dźwiękowych
752101 Impregnator drewna
422501 Informator ruchu pasażerskiego
315402 Informator służby informacji powietrznej
315405 Informator lotniskowej służby informacji powietrznej
251901 Informatyk medyczny
421401 Inkasent
325502 Inspektor bezpieczeństwa i higieny pracy
315203 Inspektor bezpieczeństwa żeglugi
311211 Inspektor budowlany
311212 Inspektor budowy dróg
311213 Inspektor budowy mostów
335907 Inspektor do spraw miar i wag
242207 Inspektor do spraw wytwarzania Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego
229101 Inspektor dozoru jądrowego
214902 Inspektor dozoru technicznego
242208 Inspektor farmaceutyczny
515101 Inspektor hotelowy
335905 Inspektor kontroli handlu i usług
242209 Inspektor kontroli skarbowej
242210 Inspektor nadzoru bankowego
242211 Inspektor nadzoru budowlanego
325513 Inspektor obrony cywilnej
242212 Inspektor ochrony danych osobowych
311214 Inspektor ochrony przeciwpożarowej
325503 Inspektor ochrony radiologicznej
242213 Inspektor rybołówstwa morskiego
325504 Inspektor ochrony środowiska
242214 Inspektor pracy
325514 Inspektor sanitarny
335909 Inspektor Inspekcji Transportu Drogowego
343904 Inspicjent
311402 Instalator systemów alarmowych
311403 Instalator systemów alarmowych przeciwkradzieżowych
311404 Instalator systemów telewizji przemysłowej
235501 Instruktor amatorskiego ruchu artystycznego
342301 Instruktor fitness
342302 Instruktor gimnastyki korekcyjnej
325505 Instruktor higieny
323006 Instruktor hipoterapii
342303 Instruktor jazdy konnej
516502 Instruktor nauki jazdy
342304 Instruktor odnowy biologicznej
342305 Instruktor rekreacji ruchowej
342306 Instruktor rytmiki
342308 Instruktor sportów ekstremalnych
342307 Instruktor sportów siłowych
342201 Instruktor sportu
342202 Instruktor sportu osób niepełnosprawnych
754203 Instruktor strzałowy
342309 Instruktor sztuki walki
235502 Instruktor tańca
516501 Instruktor techniki jazdy
325903 Instruktor terapii uzależnień
265201 Instrumentalista
515102 Intendent
732302 Introligator galanteryjny
732303 Introligator poligraficzny
732301 Introligator
432102 Inwentaryzator
214927 Inżynier akustyk
214903 Inżynier automatyki i robotyki
214904 Inżynier awionik
214905 Inżynier biocybernetyki i inżynierii biomedycznej
214201 Inżynier budownictwa – budowle i drogi wodne
214202 Inżynier budownictwa – budownictwo ogólne
214203 Inżynier budownictwa – budownictwo przemysłowe
214204 Inżynier budownictwa – linie, węzły i stacje kolejowe
214205 Inżynier budownictwa – urządzenia, instalacje i sieci energetyczne
214206 Inżynier budownictwa – wyburzanie obiektów
214412 Inżynier budownictwa okrętowego
214207 Inżynier budowy dróg
214208 Inżynier budowy mostów
215101 Inżynier elektroenergetyk
215102 Inżynier elektroenergetyk kolejowych sieci i podstacji trakcyjnych
215201 Inżynier elektronik
215103 Inżynier elektryk
215104 Inżynier elektryk – automatyk
214906 Inżynier energetyk
216501 Inżynier geodeta – fotogrametria i teledetekcja
216502 Inżynier geodeta – geodezja górnicza
216503 Inżynier geodeta – geodezja inżynieryjno-przemysłowa
216504 Inżynier geodeta – geodezja urządzania terenów rolnych i leśnych
216505 Inżynier geodeta – geodezyjne pomiary podstawowe i satelitarne
216506 Inżynier geodeta – geomatyka
216507 Inżynier geodeta – kataster i gospodarka nieruchomościami
214608 Inżynier geofizyk – geofizyka górnicza
214609 Inżynier geolog – geologia górnicza i poszukiwawcza
214610 Inżynier geolog – hydrologia górnicza
214209 Inżynier geotechnik
214907 Inżynier gospodarki przestrzennej
214601 Inżynier górnik – górnictwo otworowe
214602 Inżynier górnik – górnictwo odkrywkowe
214603 Inżynier górnik – górnictwo podziemne
214604 Inżynier górnik – wiertnictwo
214605 Inżynier hutnik
214501 Inżynier inżynierii chemicznej
214932 Inżynier inżynierii materiałowej
214301 Inżynier inżynierii środowiska – gazowe urządzenia, instalacje i sieci energetyczne
214302 Inżynier inżynierii środowiska – gospodarka wodna i hydrologia
214303 Inżynier inżynierii środowiska – instalacje sanitarne
214304 Inżynier inżynierii środowiska – melioracje
214305 Inżynier inżynierii środowiska – oczyszczanie miast i gospodarka odpadami
214306 Inżynier inżynierii środowiska – systemy wodociągowe i kanalizacyjne
214908 Inżynier kliniczny
213203 Inżynier leśnictwa
214401 Inżynier mechanik – cieplno-mechaniczne urządzenia, instalacje i sieci energetyczne
214402 Inżynier mechanik – maszyny i urządzenia do obróbki metali
214403 Inżynier mechanik – maszyny i urządzenia energetyczne
214404 Inżynier mechanik – maszyny i urządzenia przemysłowe
214405 Inżynier mechanik – mechanika precyzyjna
214406 Inżynier mechanik – środki transportu
214407 Inżynier mechanik – technologia mechaniczna
214408 Inżynier mechanik lotniczy
214409 Inżynier mechanizacji rolnictwa
215202 Inżynier mechatronik
214101 Inżynier normowania pracy
214607 Inżynier odlewnik
213204 Inżynier ogrodnictwa
214102 Inżynier organizacji i planowania produkcji
214909 Inżynier poligraf
214910 Inżynier pożarnictwa
214929 Inżynier procesu malowania
213205 Inżynier rolnictwa
216401 Inżynier ruchu drogowego
216402 Inżynier ruchu kolejowego
213206 Inżynier rybactwa
214410 Inżynier spawalnik
243301 Inżynier sprzedaży
243401 Inżynier sprzedaży technologii i usług teleinformatycznych
214307 Inżynier systemów bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej
252302 Inżynier systemów i sieci komputerowych
214911 Inżynier systemów zabezpieczeń technicznych osób i mienia
215105 Inżynier techniki świetlnej
214912 Inżynier technologii betonów
214913 Inżynier technologii ceramiki
214502 Inżynier technologii chemicznej
214914 Inżynier technologii drewna
214915 Inżynier technologii przetwórstwa skóry
214916 Inżynier technologii szkła
214503 Inżynier technologii żywności
215303 Inżynier teleinformatyk
215301 Inżynier telekomunikacji
214917 Inżynier transportu drogowego
214918 Inżynier transportu kolejowego
215106 Inżynier urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
215203 Inżynier urządzeń zabezpieczenia i sterowania ruchem kolejowym
214103 Inżynier utrzymania ruchu
214919 Inżynier włókiennik
214104 Inżynier zaopatrzenia, transportu i magazynowania
213207 Inżynier zootechniki

J – Klasyfikacja Zawodów i Specjalności

751102 Jeliciarz
612108 Juhas

K – Klasyfikacja Zawodów i Specjalności

753702 Kaletnik
711301 Kamieniarz
753103 Kapelusznik-czapnik
315204 Kapitan portu morskiego
315205 Kapitan statku morskiego
315207 Kapitan żeglugi przybrzeżnej
315206 Kapitan żeglugi śródlądowej
751203 Karmelarz
216508 Kartograf
421103 Kasjer bankowy
523001 Kasjer biletowy
523002 Kasjer handlowy
523003 Kasjer w zakładzie pracy
421104 Kasjer walutowy
343905 Kaskader filmowy
343906 Kaskader filmowy – koordynator
513101 Kelner
833101 Kierowca autobusu
833201 Kierowca autocysterny
834101 Kierowca ciągnika rolniczego
833202 Kierowca ciągnika siodłowego
831101 Kierowca drezyny i wózka motorowego
831102 Kierowca lokomotywy spalinowej
832201 Kierowca mechanik
834401 Kierowca operator wózków jezdniowych (widłowych)
833203 Kierowca samochodu ciężarowego
832202 Kierowca samochodu dostawczego
832203 Kierowca samochodu osobowego
833102 Kierowca trolejbusu
143101 Kierownik agencji do spraw usług sportowych / turystycznych / kulturalnych
134601 Kierownik agencji doradztwa finansowego
134906 Kierownik agencji filmowej / telewizyjnej
134903 Kierownik agencji ochrony mienia i osób
122201 Kierownik agencji reklamowej
134602 Kierownik agencji ubezpieczeniowej
142005 Kierownik apteki
134907 Kierownik archiwum
134908 Kierownik biblioteki
334101 Kierownik biura
143901 Kierownik biura podroży
121102 Kierownik biura rachunkowego
143902 Kierownik biura tłumaczeń
132301 Kierownik budowy
143903 Kierownik centrum handlowego
143904 Kierownik centrum konferencyjnego
143905 Kierownik centrum obsługi telefonicznej (kierownik call center)
134101 Kierownik centrum rozrywki dla dzieci
141203 Kierownik do spraw kateringu
132102 Kierownik do spraw kontroli jakości
122101 Kierownik do spraw marketingu
122104 Kierownik do spraw marketingu internetowego
122105 Kierownik do spraw marketingu sieciowego (wielopoziomowego)
122301 Kierownik do spraw rozwoju produktu
122102 Kierownik do spraw sprzedaży
121302 Kierownik do spraw strategicznych i planowania
143906 Kierownik do spraw windykacji
143105 Kierownik domu kultury
134402 Kierownik domu pomocy społecznej
134301 Kierownik domu spokojnej starości
121901 Kierownik działu administracyjno-gospodarczego
122302 Kierownik działu badawczo-rozwojowego
121103 Kierownik działu finansowego
133001 Kierownik działu informatyki
121201 Kierownik działu kadr i płac
132401 Kierownik działu logistyki
134603 Kierownik działu operacji finansowych
122202 Kierownik działu reklamy / promocji / public relations
121202 Kierownik działu szkoleń
132402 Kierownik działu transportu
142001 Kierownik działu w handlu detalicznym
142002 Kierownik działu w handlu hurtowym
141101 Kierownik działu w hotelu
134403 Kierownik działu w instytucjach pomocy społecznej
141201 Kierownik działu w lokalu gastronomicznym
133002 Kierownik działu w przedsiębiorstwie telekomunikacyjnym
132201 Kierownik działu ruchu zakładu górniczego lub zakładu
132403 Kierownik działu zakupów
121203 Kierownik działu zarządzania zasobami ludzkimi
134904 Kierownik firmy audytorskiej
143907 Kierownik firmy sprzątającej
134909 Kierownik galerii sztuki
612202 Kierownik gospodarstwa hodowli drobiu
611302 Kierownik gospodarstwa ogrodniczego
613002 Kierownik gospodarstwa produkcji roślinnej i zwierzęcej
612109 Kierownik gospodarstwa produkcji zwierzęcej
611201 Kierownik gospodarstwa sadowniczego
611401 Kierownik gospodarstwa upraw mieszanych
611101 Kierownik gospodarstwa upraw polowych
134201 Kierownik hospicjum
141102 Kierownik hostelu / motelu
141103 Kierownik hotelu
142003 Kierownik hurtowni
132202 Kierownik jednostki ratownictwa górniczego
134905 Kierownik kancelarii prawnej
522203 Kierownik kas
143107 Kierownik kasyna
143908 Kierownik kempingu
143108 Kierownik kina
143109 Kierownik klubu fitness
143110 Kierownik klubu sportowego
134202 Kierownik komórki organizacyjnej podmiotu leczniczego
141202 Kierownik lokalu gastronomicznego
132404 Kierownik magazynu
132302 Kierownik małego przedsiębiorstwa budowlanego
132104 Kierownik małego przedsiębiorstwa w przemyśle przetwórczym
134910 Kierownik muzeum
134404 Kierownik ośrodka pomocy rodzinie
143112 Kierownik parku rozrywki / cyrku
141104 Kierownik pensjonatu
134605 Kierownik placówki bankowej
134105 Kierownik placówki wsparcia dziennego
134204 Kierownik podmiotu leczniczego
343907 Kierownik planu filmowego
511201 Kierownik pociągu
754101 Kierownik prac podwodnych
265410 Kierownik produkcji filmowej / telewizyjnej / radiowej
131105 Kierownik produkcji w przedsiębiorstwie hodowlanym
131104 Kierownik produkcji w przedsiębiorstwie ogrodniczym
131101 Kierownik produkcji w przedsiębiorstwie rolnym
132103 Kierownik produkcji w przemyśle
131201 Kierownik produkcji w zakładach akwakultury
121904 Kierownik projektu
133003 Kierownik przedsiębiorstwa informatycznego
132405 Kierownik przedsiębiorstwa spedycyjnego
121903 Kierownik przedsiębiorstwa świadczącego usługi osobiste i porządkowe
122103 Kierownik przedsiębiorstwa świadczącego usługi z zakresu marketingu i sprzedaży
121902 Kierownik przedsiębiorstwa świadczącego usługi z zakresu obsługi biznesu
121204 Kierownik przedsiębiorstwa świadczącego usługi z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi
133004 Kierownik przedsiębiorstwa telekomunikacyjnego
132406 Kierownik przedsiębiorstwa transportowego
131102 Kierownik przedsiębiorstwa usługowego związanego z leśnictwem
131202 Kierownik przedsiębiorstwa w rybołówstwie
134102 Kierownik przedszkola
132408 Kierownik punktu skupu
134914 Kierownik rewiru / posterunku policji
133005 Kierownik rozwoju technologii informatycznych
133006 Kierownik rozwoju technologii telekomunikacyjnych
132204 Kierownik ruchu zakładu górniczego lub zakładu
522201 Kierownik sali sprzedaży
133007 Kierownik sieci informatycznych
143114 Kierownik siłowni
142004 Kierownik sklepu / supermarketu
522202 Kierownik stoiska w markecie
143117 Kierownik szkoły tańca
143115 Kierownik szkółki jeździeckiej
143116 Kierownik teatru
132105 Kierownik utrzymania ruchu
131103 Kierownik w gospodarce leśnej
134503 Kierownik warsztatów szkolnych
143910 Kierownik / właściciel stacji paliw
143911 Kierownik / właściciel szkoły jazdy
143909 Kierownik / właściciel zakładu usługowego
134104 Kierownik żłobka / klubu dziecięcego
833103 Kierujący tramwajem (motorniczy)
352106 Kinooperator
522102 Kioskarz
751502 Klasyfikator dziczyzny i ptactwa
213208 Klasyfikator gruntów
751503 Klasyfikator grzybów
751504 Klasyfikator jaj, drobiu i pierza
751505 Klasyfikator ryb
753503 Klasyfikator skór
754301 Klasyfikator wyrobów przemysłowych
343503 Klaun (clown)
211204 Klimatolog
441301 Kodowacz (koder)
962106 Kolporter
752203 Kołodziej
834102 Kombajnista (kierowca kombajnu)
134911 Komendant policji (powiatowy, miejski, rejonowy, komisariatu)
134913 Komendant powiatowy / miejski państwowej straży pożarnej
265601 Komentator sportowy
134912 Komendant straży gminnej / miejskiej
343505 Komik
713303 Kominiarz
261904 Komornik sądowy
265204 Kompozytor
732105 Komputerowy składacz tekstu
511202 Konduktor
511203 Konduktor kolei linowej
821901 Konfekcjoner wyrobów gumowych
265602 Konferansjer
711101 Konserwator budynków i stanu technicznego pomieszczeń
932901 Konserwator części / sprzętu
265105 Konserwator dzieł sztuki
351201 Konserwator sieci i systemów komputerowych
753504 Konserwator skór surowych
265107 Konserwator zabytków architektury
214411 Konstruktor form wtryskowych
753201 Konstruktor odzieży
432305 Konstruktor rozkładów jazdy
524302 Konsultant / agent sprzedaży bezpośredniej
242305 Konsultant do spraw kariery
251102 Konsultant do spraw systemów teleinformatycznych
214105 Konsultant komitetu technicznego
511204 Kontroler biletów
241107 Kontroler finansowy
325506 Kontroler higieny mięsa
311902 Kontroler jakości połączeń spawanych
314401 Kontroler jakości produktów spożywczych
311937 Kontroler jakości wyrobów przemysłowych
214920 Kontroler kolejowy
242215 Kontroler państwowy
421105 Kontroler pocztowy
313401 Kontroler (sterowniczy) procesów przeróbki ropy naftowej i gazu
313301 Kontroler (sterowniczy) procesów w produkcji nawozów sztucznych
313303 Kontroler (sterowniczy) reaktorów chemicznych
313901 Kontroler (sterowniczy) robotów przemysłowych
421106 Kontroler rozliczeń pieniężnych
335201 Kontroler rozliczeń podatkowych
315403 Kontroler ruchu lotniczego
311503 Kontroler stanu technicznego pojazdów
313304 Kontroler (sterowniczy) urządzeń destylacyjnych i rektyfikacyjnych
313501 Kontroler (sterowniczy) urządzeń do ciągnienia i tłoczenia metali
313305 Kontroler (sterowniczy) urządzeń do obróbki cieplnej chemikaliów
313902 Kontroler (sterowniczy) urządzeń do produkcji papieru
313502 Kontroler (sterowniczy) urządzeń do wytopu metali
313306 Kontroler (sterowniczy) urządzeń filtrujących i oddzielających
313307 Kontroler (sterowniczy) urządzeń koksowniczych
313503 Kontroler (sterowniczy) urządzeń obróbki cieplnej metali
313504 Kontroler (sterowniczy) urządzeń odlewniczych
313505 Kontroler (sterowniczy) urządzeń walcowniczych
511205 Konwojent (konduktor) wagonów specjalnych
229902 Koordynator badań klinicznych
325904 Koordynator pobierania i przeszczepiania tkanek i narządów
242102 Koordynator projektów unijnych
263508 Koordynator rodzinnej pieczy zastępczej
931202 Kopacz
731208 Korektor (naprawiacz) instrumentów muzycznych
311903 Korektor i stroiciel instrumentów muzycznych
441302 Korektor tekstu
235917 Korepetytor
731803 Koronkarka
229903 Kosmetolog
514202 Kosmetyczka
216302 Kostiumograf
311201 Kosztorysant budowlany
731702 Koszykarz-plecionkarz
515302 Kościelny
722101 Kowal
722102 Kowal wyrobów zdobniczych
753104 Kożusznik
811402 Krajacz materiałów budowlanych
731503 Krajacz szkła
753105 Krawiec
516301 Kremator
753202 Krojczy
421202 Krupier
263206 Kryminolog
264203 Krytyk artystyczny
264206 Krytyk kulinarny
331301 Księgowy
512001 Kucharz
263203 Kulturoznawca
263501 Kurator sądowy
441202 Kurier
832101 Kurier motocyklowy
753106 Kuśnierz
323007 Kynoterapeuta (dogoterapeuta)

L – Klasyfikacja Zawodów i Specjalności

314101 Laborant mikrobiologiczny
314102 Laborant biochemiczny
311202 Laborant budowlany
311101 Laborant chemiczny
314201 Laborant nasiennictwa
314103 Laborant w hodowli roślin
324001 Laborant weterynaryjny
932902 Lagowacz
713202 Lakiernik proszkowy
713201 Lakiernik
713203 Lakiernik samochodowy
713204 Lakiernik tworzyw sztucznych
713205 Lakiernik wyrobów drzewnych
835002 Latarnik
214921 Legalizator
261906 Legislator
221101 Lekarz
134207 Lekarz ordynator oddziału
221102 Lekarz ze specjalizacją I stopnia
221201 Lekarz – specjalista alergologii
221202 Lekarz – specjalista anestezjologii i intensywnej terapii
221203 Lekarz – specjalista angiologii
221204 Lekarz – specjalista audiologii i foniatrii
221205 Lekarz – specjalista balneologii i medycyny fizykalnej
221206 Lekarz – specjalista chirurgii dziecięcej
221207 Lekarz – specjalista chirurgii klatki piersiowej
221208 Lekarz – specjalista chirurgii naczyniowej
221209 Lekarz – specjalista chirurgii ogólnej
221210 Lekarz – specjalista chirurgii onkologicznej
221211 Lekarz – specjalista chirurgii plastycznej
221212 Lekarz – specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej
221213 Lekarz – specjalista chorób płuc
221214 Lekarz – specjalista chorób wewnętrznych
221215 Lekarz – specjalista chorób zakaźnych
221216 Lekarz – specjalista dermatologii i wenerologii
221217 Lekarz – specjalista diabetologii
221218 Lekarz – specjalista diagnostyki laboratoryjnej
221219 Lekarz – specjalista endokrynologii
221220 Lekarz – specjalista epidemiologii
221221 Lekarz – specjalista farmakologii klinicznej
221222 Lekarz – specjalista gastroenterologii
221223 Lekarz – specjalista genetyki klinicznej
221224 Lekarz – specjalista geriatrii
221225 Lekarz – specjalista ginekologii onkologicznej
221226 Lekarz – specjalista hematologii
221227 Lekarz – specjalista hipertensjologii
221228 Lekarz – specjalista immunologii klinicznej
221229 Lekarz – specjalista kardiochirurgii
221230 Lekarz – specjalista kardiologii
221231 Lekarz – specjalista kardiologii dziecięcej
221232 Lekarz – specjalista medycyny nuklearnej
221233 Lekarz – specjalista medycyny paliatywnej
221234 Lekarz – specjalista medycyny pracy
221235 Lekarz – specjalista medycyny ratunkowej
221236 Lekarz – specjalista medycyny rodzinnej
221237 Lekarz – specjalista medycyny sądowej
221238 Lekarz – specjalista medycyny sportowej
221239 Lekarz – specjalista medycyny transportu
221240 Lekarz – specjalista mikrobiologii lekarskiej
221241 Lekarz – specjalista nefrologii
221242 Lekarz – specjalista neonatologii
221243 Lekarz – specjalista neurochirurgii
221244 Lekarz – specjalista neurologii
221245 Lekarz – specjalista neurologii dziecięcej
221246 Lekarz – specjalista neuropatologii
221247 Lekarz – specjalista okulistyki
221248 Lekarz – specjalista onkologii i hematologii dziecięcej
221249 Lekarz – specjalista onkologii klinicznej
221250 Lekarz – specjalista ortopedii i traumatologia narządu ruchu
221251 Lekarz – specjalista otorynolaryngologii
221252 Lekarz – specjalista otorynolaryngologii dziecięcej
221253 Lekarz – specjalista patomorfologii
221254 Lekarz – specjalista pediatrii
221255 Lekarz – specjalista położnictwa i ginekologii
221256 Lekarz – specjalista psychiatrii
221257 Lekarz – specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży
221258 Lekarz – specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej
221259 Lekarz – specjalista radioterapii onkologicznej
221260 Lekarz – specjalista rehabilitacji medycznej
221261 Lekarz – specjalista reumatologii
221262 Lekarz – specjalista seksuologii
221263 Lekarz – specjalista toksykologii klinicznej
221264 Lekarz – specjalista transfuzjologii klinicznej
221265 Lekarz – specjalista transplantologii klinicznej
221266 Lekarz – specjalista urologii
221267 Lekarz – specjalista urologii dziecięcej
221268 Lekarz – specjalista zdrowia publicznego
221269 Lekarz – specjalista chorób płuc dzieci
221270 Lekarz – specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości
221271 Lekarz – specjalista endokrynologii i diabetologii dziecięcej
221272 Lekarz – specjalista gastroenterologii dziecięcej
221273 Lekarz – specjalista intensywnej terapii
221274 Lekarz – specjalista medycyny lotniczej
221275 Lekarz – specjalista medycyny morskiej i tropikalnej
221276 Lekarz – specjalista nefrologii dziecięcej
221277 Lekarz – specjalista pediatrii metabolicznej
221278 Lekarz – specjalista perinatologii
226101 Lekarz dentysta
226202 Lekarz dentysta ze specjalizacją I stopnia
226201 Lekarz dentysta – specjalista chirurgii stomatologicznej
226202 Lekarz dentysta – specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej
226203 Lekarz dentysta – specjalista epidemiologii
226204 Lekarz dentysta – specjalista ortodoncji
226205 Lekarz dentysta – specjalista periodontologii
226206 Lekarz dentysta – specjalista protetyki stomatologicznej
226207 Lekarz dentysta – specjalista stomatologii dziecięcej
226208 Lekarz dentysta – specjalista stomatologii zachowawczej z endodoncji
226209 Lekarz dentysta – specjalista zdrowia publicznego
225101 Lekarz weterynarii
225201 Lekarz weterynarii – specjalista chirurgii weterynaryjnej
225202 Lekarz weterynarii – specjalista chorób drobiu i ptaków ozdobnych
225203 Lekarz weterynarii – specjalista chorób koni
225204 Lekarz weterynarii – specjalista chorób owadów użytkowych
225205 Lekarz weterynarii – specjalista chorób przeżuwaczy
225206 Lekarz weterynarii – specjalista chorób psów i kotów
225207 Lekarz weterynarii – specjalista chorób ryb
225208 Lekarz weterynarii – specjalista chorób trzody chlewnej
225209 Lekarz weterynarii – specjalista chorób zwierząt futerkowych
225210 Lekarz weterynarii – specjalista chorób zwierząt nieudomowionych
225211 Lekarz weterynarii – specjalista epizootiologii i administracji weterynaryjnej
225212 Lekarz weterynarii – specjalista higieny zwierząt rzeźnych i żywności pochodzenia zwierzęcego
225213 Lekarz weterynarii – specjalista prewencji weterynaryjnej i higieny pasz
225214 Lekarz weterynarii – specjalista radiologii weterynaryjnej
225215 Lekarz weterynarii – specjalista rozrodu zwierząt
225216 Lekarz weterynarii – specjalista użytkowania i patologii zwierząt laboratoryjnych
225217 Lekarz weterynarii – specjalista weterynaryjnej diagnostyki laboratoryjnej
265603 Lektor dialogów filmowych i radiowych
235301 Lektor języka obcego
333902 Licytator
932903 Liczarz
242306 Lider klubu pracy
331502 Likwidator szkód
441203 Listonosz
243202 Lobbysta
229402 Logopeda
721103 Ludwisarz
731605 Lustrzarz
721201 Lutowacz

Ł – Klasyfikacja Zawodów i Specjalności

933301 Ładowacz
961101 Ładowacz nieczystości płynnych
961102 Ładowacz nieczystości stałych
911201 Łazienkowa
731703 Łubiankarz

M – Klasyfikacja Zawodów i Specjalności

432103 Magazynier
912101 Maglarz
332401 Makler giełd towarowych
332402 Makler morski
242103 Makler nadzorujący
331102 Makler papierów wartościowych
713101 Malarz-tapeciarz
713102 Malarz budowlany
713206 Malarz-lakiernik samolotowy
713207 Malarz-lakiernik konstrukcji i wyrobów metalowych
831205 Manewrowy
831206 Manewrowy metra
514203 Manikiurzystka
752102 Manipulant drewna okrągłego
723317 Marynarz motorzysta żeglugi śródlądowej
835003 Marynarz statku morskiego
835004 Marynarz żeglugi śródlądowej
612110 Masztalerz
831104 Maszynista
313105 Maszynista agregatów prądotwórczych
313202 Maszynista chłodni
834301 Maszynista doku
834302 Maszynista górniczych maszyn wyciągowych
834303 Maszynista kolei linowych, wyciągów narciarskich i zjeżdżalni grawitacyjnych
818201 Maszynista kotła
732204 Maszynista maszyn fleksograficznych
732205 Maszynista maszyn offsetowych
732206 Maszynista maszyn typograficznych
732207 Maszynista maszyn wklęsłodrukowych
834304 Maszynista obsługujący urządzenia do napełniania i opróżniania zbiorników
831103 Maszynista pociągu metra
831105 Maszynista pomocniczych pojazdów kolejowych metra
834305 Maszynista specjalistycznych dźwignic kolejowych
313203 Maszynista sprężarek
313106 Maszynista turbozespołu parowego
313107 Maszynista turbozespołu wodnego
313108 Maszynista urządzeń ciepłowniczych elektrowni
818202 Maszynista urządzeń nawęglania
818203 Maszynista urządzeń odpopielania i odżużlania
313109 Maszynista urządzeń pomocniczych elektrowni
313204 Maszynista wentylatorów w kopalni
413101 Maszynistka
818121 Maszynowy szlifierz-polerowacz szkła
751301 Maślarz
212002 Matematyk
723310 Mechanik-monter maszyn i urządzeń
723301 Mechanik / konserwator urządzeń do napełniania i opróżniania zbiorników
723302 Mechanik / konserwator urządzeń dźwignicowych
723101 Mechanik autobusów
731102 Mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych
723102 Mechanik ciągników
315318 Mechanik lotniczy obsługi technicznej
723303 Mechanik maszyn i urządzeń budowlanych i melioracyjnych
723304 Mechanik maszyn i urządzeń do obróbki metali
834201 Mechanik maszyn i urządzeń drogowych
723305 Mechanik maszyn i urządzeń górnictwa odkrywkowego
723306 Mechanik maszyn i urządzeń górnictwa podziemnego
723307 Mechanik maszyn i urządzeń przemysłowych
723308 Mechanik maszyn rolniczych
723309 Mechanik maszyn szwalniczych
723107 Mechanik motocyklowy
723311 Mechanik okrętowy
723201 Mechanik płatowców
723103 Mechanik pojazdów samochodowych
315301 Mechanik pokładowy
731103 Mechanik precyzyjny
723104 Mechanik samochodów ciężarowych
723105 Mechanik samochodów osobowych
723202 Mechanik silników lotniczych
723312 Mechanik silników spalinowych
315101 Mechanik statkowy żeglugi śródlądowej
723313 Mechanik taboru kolejowego
712701 Mechanik urządzeń chłodniczych
712702 Mechanik urządzeń klimatyzacyjnych
723203 Mechanik wyposażenia lotniczego statków powietrznych
834103 Mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych
263502 Mediator
263507 Mediator sądowy
931203 Meliorant
333901 Menedżer artystyczny
342203 Menedżer dyscypliny sportu
342204 Menedżer imprez sportowych
343908 Menedżer klubu muzycznego
243104 Menedżer marki (brand manager)
243103 Menedżer produktu.(product manager)
342205 Menedżer sportu
262205 Menedżer zawartości serwisów internetowych
731905 Metaloplastyk
211202 Meteorolog
235103 Metodyk edukacji na odległość
235104 Metodyk technologii informacyjnych i komunikacyjnych
214922 Metrolog
213108 Mikrobiolog
352107 Mikser dźwięku
352108 Mikser obrazu
265503 Mim
312301 Mistrz produkcji w budownictwie drogowym
312302 Mistrz produkcji w budownictwie kolejowym
312303 Mistrz produkcji w budownictwie mostowym
312304 Mistrz produkcji w budownictwie ogólnym
312305 Mistrz produkcji w budownictwie przemysłowym
312306 Mistrz produkcji w budownictwie wodnym
312210 Mistrz produkcji w poligrafii
312201 Mistrz produkcji w przemyśle chemicznym
312202 Mistrz produkcji w przemyśle drzewnym
312203 Mistrz produkcji w przemyśle elektromaszynowym
312204 Mistrz produkcji w przemyśle elektronicznym
312205 Mistrz produkcji w przemyśle farmaceutycznym
312206 Mistrz produkcji w przemyśle metalurgicznym
312207 Mistrz produkcji w przemyśle samochodowym
312208 Mistrz produkcji w przemyśle spożywczym
312209 Mistrz produkcji w przemyśle włókienniczym
751401 Młynarz
721104 Modelarz odlewniczy
731406 Modelarz odlewnik gipsowych form roboczych
731704 Modelarz wyrobów plecionkarskich
524101 Modelka / model
753107 Modystka
732106 Moletownik
711901 Montażysta dekoracji
352109 Montażysta dźwięku
352110 Montażysta obrazu
732107 Montażysta reprodukcyjny
723314 Monter-instalator urządzeń technicznych w budownictwie wiejskim
721501 Monter / konserwator kolei linowych, wyciągów narciarskich i zjeżdżalni grawitacyjnych
723315 Monter / konserwator urządzeń przeciwpożarowych
742113 Monter / konserwator urządzeń zabezpieczeń technicznych osób i mienia
712703 Monter / konserwator instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych
712501 Monter / składacz okien
821101 Monter aparatów i przyrządów optycznych
821102 Monter aparatury i urządzeń chemicznych
821301 Monter aparatury i urządzeń techniki jądrowej
821201 Monter aparatury rozdzielczej i kontrolnej energii elektrycznej
721401 Monter bram
711701 Monter budownictwa wodnego
821302 Monter elektronicznego wyposażenia maszyn i urządzeń
742103 Monter-elektronik – aparatura medyczna
742104 Monter-elektronik – aparatura pomiarowa
742105 Monter-elektronik – elektroniczne instrumenty muzyczne
742106 Monter-elektronik – elektroniczny sprzęt sygnalizacyjny i systemy sygnalizacyjne
742204 Monter-elektronik – instalacja anten
742108 Monter-elektronik – naprawa sprzętu audiowizualnego
742205 Monter-elektronik – sprzęt komputerowy
742110 Monter-elektronik – układy elektroniczne automatyki przemysłowej
742206 Monter-elektronik – urządzenia radiokomunikacyjne
742207 Monter-elektronik – urządzenia radiowo-telewizyjne
821303 Monter elektroniki samochodowej
821202 Monter elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego
821203 Monter elektrycznych przyrządów pomiarowych
712304 Monter fasad
731202 Monter fortepianów i pianin
712603 Monter instalacji gazowych
712617 Monter instalacji gazów medycznych
712604 Monter instalacji i urządzeń sanitarnych
742201 Monter instalacji i urządzeń telekomunikacyjnych (telemonter)
731205 Monter instrumentów muzycznych
712401 Monter izolacji budowlanych
712402 Monter izolacji chemoodpornych i antykorozyjnych
712403 Monter izolacji przemysłowych
721402 Monter kadłubów okrętowych
711201 Monter kamiennych elementów budowlanych
721403 Monter konstrukcji aluminiowych
711102 Monter konstrukcji budowlanych
721502 Monter konstrukcji linowych stałych
721404 Monter konstrukcji stalowych
821103 Monter kotłów i armatury kotłowej
821204 Monter maszyn elektrycznych
821104 Monter maszyn i urządzeń okrętowych
821105 Monter maszyn i urządzeń przemysłowych
821902 Monter mebli
821106 Monter mechanizmów i przyrządów precyzyjnych
742114 Monter mechatronik
711603 Monter nawierzchni kolejowej
821107 Monter obrabiarek
712301 Monter ociepleń budynków
821205 Monter osprzętu elektrotechnicznego
821108 Monter płatowców i śmigłowców
712901 Monter płyt kartonowo-gipsowych
821304 Monter podzespołów i zespołów elektronicznych
821109 Monter pojazdów i urządzeń transportowych
711902 Monter reklam
712605 Monter rurociągów górniczych
712606 Monter rurociągów okrętowych
712607 Monter rurociągów przemysłowych
711903 Monter rusztowań
723106 Monter samochodowej instalacji gazowej (LPG)
712608 Monter sieci cieplnych
712609 Monter sieci deszczownianych
712610 Monter sieci gazowych
742202 Monter sieci i urządzeń telekomunikacyjnych
742203 Monter sieci telekomunikacyjnych
712612 Monter sieci wodnych i kanalizacyjnych
712616 Monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych
821110 Monter silników spalinowych
821111 Monter sprzętu gospodarstwa domowego
821206 Monter sprzętu oświetleniowego i lamp elektrycznych
821305 Monter sprzętu radiowego i telewizyjnego
712906 Monter stolarki budowlanej
712613 Monter systemów rurociągowych
712902 Monter systemów suchej zabudowy
712506 Monter szkła budowlanego
821112 Monter taboru szynowego
821113 Monter układów hydraulicznych i pneumatycznych
821114 Monter urządzeń chłodniczych i gastronomicznych
712614 Monter urządzeń energetyki odnawialnej
821115 Monter urządzeń laserowych
821116 Monter urządzeń sterowania ruchem kolejowym
742115 Monter urządzeń sterowania ruchem pociągów metra
742116 Monter urządzeń zdalnego sterowania i kontroli dyspozytorskiej metra
821207 Monter wiązek elektrycznych
721503 Monter wiertni
821904 Monter wyrobów tekstylnych, z tektury i pokrewnych materiałów
821905 Monter wyrobów z drewna
821906 Monter wyrobów z tworzyw sztucznych
712905 Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie
821306 Monter zestrajacz urządzeń elektronicznych
754901 Monter znaków nawigacyjnych
754902 Monter żaluzji
742102 Monter-elektronik
723401 Monter-mechanik rowerów / wózków
311215 Mostowniczy
723316 Motorzysta wachtowy
711202 Murarz
711204 Murarz-tynkarz
262102 Muzealnik
343602 Muzyk
265206 Muzykolog
323008 Muzykoterapeuta
752103 Mygłowacz

N – Klasyfikacja Zawodów i Specjalności

121303 Naczelnik / kierownik wydziału
214923 Nanotechnolog (inżynier nanostruktur)
933302 Napełniający zbiorniki przenośne
831207 Nastawniczy
323009 Naturopata
235909 Nauczyciel specjalista terapii pedagogicznej
232001 Nauczyciel / instruktor praktycznej nauki zawodu
231001 Nauczyciel akademicki – nauki biologiczne
231002 Nauczyciel akademicki – nauki chemiczne
231003 Nauczyciel akademicki – nauki ekonomiczne
231004 Nauczyciel akademicki – nauki farmaceutyczne
231005 Nauczyciel akademicki – nauki fizyczne
231006 Nauczyciel akademicki – nauki humanistyczne
231007 Nauczyciel akademicki – nauki leśne
231008 Nauczyciel akademicki – nauki matematyczne
231009 Nauczyciel akademicki – nauki medyczne
231010 Nauczyciel akademicki – nauki o kulturze fizycznej
231011 Nauczyciel akademicki – nauki o Ziemi
231012 Nauczyciel akademicki – nauki prawne
231013 Nauczyciel akademicki – nauki rolnicze
231014 Nauczyciel akademicki – nauki techniczne
231015 Nauczyciel akademicki – nauki teologiczne
231016 Nauczyciel akademicki – nauki weterynaryjne
231017 Nauczyciel akademicki – nauki wojskowe
231018 Nauczyciel akademicki – sztuki filmowe
231019 Nauczyciel akademicki – sztuki muzyczne
231020 Nauczyciel akademicki – sztuki plastyczne
231021 Nauczyciel akademicki – sztuki teatralne
235904 Nauczyciel bibliotekarz
233001 Nauczyciel biologii
233002 Nauczyciel chemii
235918 Nauczyciel domowy
235105 Nauczyciel doradca metodyczny
233003 Nauczyciel etyki
234101 Nauczyciel etyki w szkole podstawowej
233004 Nauczyciel fizyki i astronomii
233005 Nauczyciel geografii
233006 Nauczyciel historii
234102 Nauczyciel historii i społeczeństwa w szkole podstawowej
233007 Nauczyciel informatyki / technologii informacyjnej
234103 Nauczyciel informatyki w szkole podstawowej
235106 Nauczyciel instruktor
233008 Nauczyciel języka obcego
234104 Nauczyciel języka obcego w szkole podstawowej
233012 Nauczyciel języka polskiego
234108 Nauczyciel języka polskiego w szkole podstawowej
235905 Nauczyciel konsultant
235906 Nauczyciel logopeda
233015 Nauczyciel matematyki
234111 Nauczyciel matematyki w szkole podstawowej
233016 Nauczyciel muzyki
235401 Nauczyciel muzyki w placówkach pozaszkolnych
234112 Nauczyciel muzyki w szkole podstawowej
235907 Nauczyciel nauczania na odległość
234113 Nauczyciel nauczania początkowego
235202 Nauczyciel niedostosowanych społecznie (pedagog resocjalizacji socjoterapeuta)
235201 Nauczyciel niesłyszących i słabosłyszących (surdopedagog)
235203 Nauczyciel niewidomych i słabowidzących (tyflopedagog)
233017 Nauczyciel plastyki
234114 Nauczyciel plastyki w szkole podstawowej
232002 Nauczyciel przedmiotów zawodowych artystycznych
232003 Nauczyciel przedmiotów zawodowych ekonomicznych
232004 Nauczyciel przedmiotów zawodowych medycznych
232005 Nauczyciel przedmiotów zawodowych rolniczych i leśnych
232006 Nauczyciel przedmiotów zawodowych technicznych
232007 Nauczyciel przedmiotów zawodowych turystycznych
233018 Nauczyciel przedsiębiorczości
234201 Nauczyciel przedszkola
235204 Nauczyciel przewlekle chorych i niepełnosprawnych ruchowo
234115 Nauczyciel przyrody w szkole podstawowej
233019 Nauczyciel przysposobienia obronnego
235908 Nauczyciel psycholog
233020 Nauczyciel religii
234116 Nauczyciel religii w szkole podstawowej
235503 Nauczyciel sztuki w placówkach pozaszkolnych
233021 Nauczyciel techniki
234117 Nauczyciel techniki w szkole podstawowej
235601 Nauczyciel technologii informatycznych w placówkach pozaszkolnych
235205 Nauczyciel upośledzonych umysłowo (oligofrenopedagog)
235910 Nauczyciel w placówkach pozaszkolnych
233022 Nauczyciel wiedzy o kulturze
233023 Nauczyciel wiedzy o społeczeństwie
233024 Nauczyciel wychowania do życia w rodzinie
233025 Nauczyciel wychowania fizycznego
234118 Nauczyciel wychowania fizycznego w szkole podstawowej
315302 Nawigator lotniczy
242104 Negocjator biznesowy
335501 Negocjator policyjny
229403 Neurologopeda
214107 Normalizator
962107 Noszowy
261905 Notariusz
754102 Nurek

O – Klasyfikacja Zawodów i Specjalności

313110 Obchodowy bloku
315210 Obserwator radarowy żeglugi śródlądowej
753603 Obuwnik miarowy
753604 Obuwnik ortopedyczny
815605 Obuwnik przemysłowy
753602 Obuwnik
211406 Oceanolog
931204 Oczyszczacz kanalizacyjny (kanalarz)
721405 Oczyszczacz konstrukcji stalowych
962301 Odczytywacz liczników
731407 Odlewnik wyrobów ceramicznych
814203 Odlewnik wyrobów z materiałów polimerowych
432304 Odprawiacz pociągów
315102 Oficer automatyk okrętowy
315103 Oficer mechanik
315208 Oficer pokładowy
315209 Oficer portu
011001 Oficer sił zbrojnych
611307 Ogrodnik – uprawa grzybów jadalnych
611308 Ogrodnik – uprawa roślin ozdobnych
611309 Ogrodnik – uprawa warzyw polowych
611310 Ogrodnik – uprawy pod osłonami
611304 Ogrodnik producent nasion
611303 Ogrodnik
611305 Ogrodnik szkółkarz
611306 Ogrodnik terenów zieleni
834307 Operator-mechanik wyciągarki szybowcowej
313205 Operator (maszynista) stacji pomp
812103 Operator agregatów do obróbki cieplnej
815501 Operator agregatów natryskowych
313201 Operator aparatury utylizacji odpadów toksycznych
413102 Operator aplikacji komputerowych
731410 Operator automatów ceglarskich i wapienno – piaskarskich
818101 Operator automatów do formowania wyrobów szklanych
722302 Operator automatycznej linii obróbki skrawaniem
311904 Operator badań defektoskopowych
351101 Operator bezprzewodowych sieci komputerowych
311803 Operator CAD
422301 Operator centrali telefonicznej
834104 Operator ciągników zrywkowych do zrywki podwieszanej
732108 Operator DTP
352111 Operator dźwięku
834306 Operator dźwignic linotorowych
413103 Operator edytorów tekstu
732109 Operator fotoskładu
817101 Operator kalandrów wyrobów papierowych
352112 Operator kamery
351102 Operator komputerowych urządzeń peryferyjnych
541316 Operator kontroli bezpieczeństwa
834205 Operator koparki
834206 Operator koparko-ładowarki
732208 Operator kserokopiarek
817102 Operator linii do belowania makulatury
834207 Operator ładowarki
912904 Operator maszyn czyszczących
818102 Operator maszyn do formowania szkła płaskiego
814301 Operator maszyn do lakierowania i laminowania przetworów papierowych
722303 Operator maszyn do obróbki skrawaniem
812104 Operator maszyn do produkcji drutów i prętów
814302 Operator maszyn do produkcji opakowań z papieru i tektury
814303 Operator maszyn do produkcji papierowych artykułów piśmiennych
814304 Operator maszyn do produkcji papierowych artykułów toaletowych i sanitarnych
814305 Operator maszyn do produkcji papieru i tektury falistej
813102 Operator maszyn do produkcji papy
817201 Operator maszyn do produkcji płyt i sklejek
814306 Operator maszyn do produkcji sznurka i tulei
813103 Operator maszyn do produkcji taśm magnetycznych
815901 Operator maszyn do produkcji włóknin i przędzin
752302 Operator maszyn do produkcji wyrobów drewnianych
722304 Operator maszyn do produkcji wyrobów z drutu, lin, siatek i kabli
815101 Operator maszyn do przygotowania włókien
834202 Operator maszyn drogowych
815201 Operator maszyn dziewiarskich
834203 Operator maszyn i sprzętu torowego
815502 Operator maszyn i urządzeń chemicznej obróbki skór
812105 Operator maszyn i urządzeń do obróbki plastycznej
811107 Operator maszyn i urządzeń do pozyskiwania torfu
722305 Operator maszyn i urządzeń do produkcji łożysk tocznych
814204 Operator maszyn i urządzeń do produkcji okien z tworzyw sztucznych
722306 Operator maszyn i urządzeń do produkcji opakowań blaszanych
811201 Operator maszyn i urządzeń do przerobu torfu
811202 Operator maszyn i urządzeń do przeróbki mechanicznej rud
811203 Operator maszyn i urządzeń do przeróbki mechanicznej węgla
814209 Operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych
811204 Operator maszyn i urządzeń do rozdrabniania i sortowania surowców mineralnych
815503 Operator maszyn i urządzeń mechanicznej obróbki skór
812106 Operator maszyn i urządzeń metalurgicznych
812107 Operator maszyn i urządzeń odlewniczych
816003 Operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego
818903 Operator maszyn i urządzeń wikliniarskich
732304 Operator maszyn introligatorskich
818301 Operator maszyn kopertujących
814307 Operator maszyn krojących i wykrawających do papieru
834105 Operator maszyn leśnych
834106 Operator maszyn ogrodniczych
815102 Operator maszyn przędzalniczych
815202 Operator maszyn przygotowawczych do wytwarzania płaskich wyrobów włókienniczych
834107 Operator maszyn rolniczych
815902 Operator maszyn tapicerskich
815203 Operator maszyn tkackich
811108 Operator maszyn urabiających i ładujących
815204 Operator maszyn w przemyśle włókienniczym
815401 Operator maszyn wykończalniczych wyrobów włókienniczych
813104 Operator maszyn zapałczanych
817103 Operator maszyny odwadniającej celulozę
817104 Operator maszyny papierniczej
812108 Operator maszyny rozlewniczej
817105 Operator maszyny tekturniczej
813201 Operator minilabu fotograficznego
834308 Operator mostu zwodzonego
912202 Operator myjni
834108 Operator nasiębiernych ciągników zrywkowych
722307 Operator obrabiarek skrawających
722308 Operator obrabiarek sterowanych numerycznie
722309 Operator obrabiarek zespołowych
265402 Operator obrazu
815601 Operator obuwniczych urządzeń szwalniczych
818103 Operator odprężarek wyrobów szklanych
817106 Operator pergaminiarki
812109 Operator pieców do obróbki cieplnej
817202 Operator pilarek do pozyskiwania tarcicy
831208 Operator pociągowy
814308 Operator pras do formowania wyrobów z masy papierniczej
722103 Operator pras kuźniczych
817203 Operator pras w produkcji drzewnej
834309 Operator przenośników
834310 Operator przenośników taśmowych
815103 Operator przewijarek i skręcarek nitek
352114 Operator radiowych urządzeń transmisyjnych
311905 Operator reaktora
813105 Operator reaktorów i autoklawów
313903 Operator robotów i manipulatorów przemysłowych
721202 Operator robotów spawalniczych
351301 Operator sieci komputerowych
732110 Operator skanera poligraficznego
817204 Operator sklejarek płyt stolarskich
817205 Operator skrawarek drewna
817206 Operator spajarek okleiny i łuszczki
313206 Operator spalarni odpadów komunalnych
834204 Operator sprzętu ciężkiego
351302 Operator sprzętu komputerowego
352113 Operator sprzętu zdjęciowego (wózkarz)
834208 Operator spycharki
817207 Operator strugarek i frezarek do drewna
834311 Operator suwnic (suwnicowy)
351303 Operator systemów komputerowych
754104 Operator systemów nurkowych
321101 Operator systemów sterylizacji artykułów sanitarnych, sprzętu i aparatów medycznych
834312 Operator śluzy, jazu, zapory i pompowni
315305 Operator tankowania statków powietrznych
352115 Operator telewizyjnych urządzeń transmisyjnych
817107 Operator urządzeń bielących masy włókniste
813106 Operator urządzeń destylacyjnych
818104 Operator urządzeń do chemicznego polerowania szkła
812110 Operator urządzeń do ciągłego odlewania stali
814205 Operator urządzeń do cięcia folii i płyt
813107 Operator urządzeń do ekstrakcji
812201 Operator urządzeń do elektroforetycznego nakładania powłok
812111 Operator urządzeń do elektrolitycznego uzyskiwania metali
812202 Operator urządzeń do emaliowania
811404 Operator urządzeń do formowania bloków i tynków gipsowych
818105 Operator urządzeń do formowania i przetwórstwa włókna szklanego
818106 Operator urządzeń do formowania wyrobów ceramicznych
818107 Operator urządzeń do formowania wyrobów ogniotrwałych
818108 Operator urządzeń do formowania wyrobów sylikatowych
814206 Operator urządzeń do formowania wyrobów z tworzyw sztucznych
818109 Operator urządzeń do gięcia szkła
818110 Operator urządzeń do hartowania szkła
817108 Operator urządzeń do impregnowania i powlekania wyrobów papierowych
815903 Operator urządzeń do klejenia elementów odzieży
816004 Operator urządzeń do konfekcjonowania herbaty
817208 Operator urządzeń do końcowej obróbki płyt
813108 Operator urządzeń do krystalizacji
818111 Operator urządzeń do matowania wyrobów szklanych
817109 Operator urządzeń do mielenia masy włóknistej
818302 Operator urządzeń do mycia, napełniania i zamykania butelek
812203 Operator urządzeń do nakładania powłok galwanicznych
812204 Operator urządzeń do natryskowego nakładania powłok
813202 Operator urządzeń do obróbki błon i filmów fotograficznych
813109 Operator urządzeń do obróbki cieplnej chemikaliów
811302 Operator urządzeń do obróbki odwiertów wydobywczych
818112 Operator urządzeń do obróbki płomieniowej szkła
816005 Operator urządzeń do obróbki surowca mleczarskiego
818901 Operator urządzeń do paletyzacji
812205 Operator urządzeń do platerowania
752304 Operator urządzeń do polerowania drewna
815701 Operator urządzeń do prania, prasowania i chemicznego czyszczenia tekstyliów
813110 Operator urządzeń do produkcji cementu
813111 Operator urządzeń do produkcji chemikaliów nieorganicznych
813112 Operator urządzeń do produkcji chemikaliów organicznych
816006 Operator urządzeń do produkcji cukru
813113 Operator urządzeń do produkcji dezynfektantów
811405 Operator urządzeń do produkcji elementów z betonu komórkowego
813114 Operator urządzeń do produkcji gazów technicznych
813115 Operator urządzeń do produkcji katalizatorów
816007 Operator urządzeń do produkcji koncentratów spożywczych
816008 Operator urządzeń do produkcji majonezu i musztardy
816009 Operator urządzeń do produkcji makaronu
811406 Operator urządzeń do produkcji mas asfaltobetonowych
813116 Operator urządzeń do produkcji mas bitumicznych
813117 Operator urządzeń do produkcji materiałów półprzewodnikowych
818113 Operator urządzeń do produkcji materiałów ściernych
813118 Operator urządzeń do produkcji materiałów wybuchowych i pokrewnych
816010 Operator urządzeń do produkcji napojów bezalkoholowych
813119 Operator urządzeń do produkcji nawozów sztucznych
813120 Operator urządzeń do produkcji ołówków
816011 Operator urządzeń do produkcji pasz
816012 Operator urządzeń do produkcji pieczywa
816013 Operator urządzeń do produkcji piwa
813121 Operator urządzeń do produkcji sadzy
816014 Operator urządzeń do produkcji spirytusu
813122 Operator urządzeń do produkcji sztucznej skóry
813123 Operator urządzeń do produkcji środków piorących i myjących
818114 Operator urządzeń do produkcji termosów
816015 Operator urządzeń do produkcji tłuszczów roślinnych
813124 Operator urządzeń do produkcji węgli aktywnych
816016 Operator urządzeń do produkcji wina
813125 Operator urządzeń do produkcji włókien chemicznych
816017 Operator urządzeń do produkcji wyrobów cukierniczych
813126 Operator urządzeń do produkcji wyrobów farmaceutycznych
813127 Operator urządzeń do produkcji wyrobów kosmetycznych
816018 Operator urządzeń do produkcji wyrobów mleczarskich
816019 Operator urządzeń do produkcji wyrobów spirytusowych
816020 Operator urządzeń do przerobu ziarna kakaowego
816021 Operator urządzeń do przerobu ziarna zbóż
813128 Operator urządzeń do przeróbki ropy naftowej i gazu
816026 Operator urządzeń do przetwórstwa drobiu
816027 Operator urządzeń do przetwórstwa kawy
816028 Operator urządzeń do przetwórstwa mięsa
816029 Operator urządzeń do przetwórstwa owocowo-warzywnego
816030 Operator urządzeń do przetwórstwa ryb
814103 Operator urządzeń do przetwórstwa surowców gumowych
816031 Operator urządzeń do przetwórstwa ziemniaczanego
812206 Operator urządzeń do przygotowania powierzchni do nakładania powłok
817110 Operator urządzeń do przygotowywania i dozowania dodatków masowych
814207 Operator urządzeń do spieniania tworzyw sztucznych
816022 Operator urządzeń do suszenia zbóż
817111 Operator urządzeń do ścierania drewna
814102 Operator urządzeń do wulkanizacji
722310 Operator urządzeń do wyważania i centrowania
812207 Operator urządzeń do zanurzeniowego nakładania powłok
816023 Operator urządzeń elewatorów zbożowych
813129 Operator urządzeń filtrujących
813130 Operator urządzeń granulujących
813131 Operator urządzeń homogenizujących
815602 Operator urządzeń kaletniczych
313207 Operator urządzeń klimatyzacyjnych i odpylających
813132 Operator urządzeń koksowniczych
816024 Operator urządzeń linii aseptycznego rozlewu w opakowania kartonowe
834313 Operator urządzeń ładunkowych silosu
813133 Operator urządzeń mieszających
815603 Operator urządzeń montażowych obuwia
352201 Operator urządzeń nadawczych telewizji kablowej
313208 Operator urządzeń oczyszczania ścieków
818303 Operator urządzeń pakujących
812112 Operator urządzeń próżniowego odgazowania stali
818115 Operator urządzeń przemysłu ceramicznego
813134 Operator urządzeń przemysłu chemicznego
818116 Operator urządzeń przemysłu szklarskiego
816025 Operator urządzeń przemysłu tytoniowego
812113 Operator urządzeń przygotowania wsadu
352202 Operator urządzeń radiokomunikacyjnych
817112 Operator urządzeń rębalni drewna
813135 Operator urządzeń rozdrabniających
817113 Operator urządzeń rozwłókniających
813136 Operator urządzeń sorpcyjnych
834109 Operator urządzeń technicznych stosowanych w leśnictwie
818902 Operator urządzeń utylizacji surowców zwierzęcych
313209 Operator urządzeń uzdatniania i demineralizacji wody
812114 Operator urządzeń walcowni
817114 Operator urządzeń warzelni
815604 Operator urządzeń wykrawających elementy obuwia
815904 Operator urządzeń wykrawających i nawarstwiających
813137 Operator urządzeń wyparnych
811407 Operator urządzeń wytwórczych mieszanek betonowych
818304 Operator urządzeń znakujących
834110 Operator wielooperacyjnych samojezdnych maszyn leśnych
834314 Operator wieżowy przenośnika taśmowego
813138 Operator wirówek
413201 Operator wprowadzania danych
814208 Operator wtryskarki
834315 Operator wywrotnic wagonowych
313904 Operator zautomatyzowanej linii produkcyjnej
721203 Operator zgrzewarek
351202 Operator zintegrowanych systemów zarządzania zasobami firmy
834111 Operator zrywkowych kolejek linowych
834316 Operator żurawia jezdniowego
834317 Operator żurawia wieżowego
531102 Opiekun dzieci na przejściach dla pieszych
516402 Opiekun dzikich zwierząt
243302 Opiekun klienta
532102 Opiekun medyczny
341202 Opiekun osoby starszej
341203 Opiekun w domu pomocy społecznej
516403 Opiekun zwierząt domowych
532201 Opiekunka domowa
531103 Opiekunka dzieci w drodze do szkoły
531104 Opiekunka dziecięca domowa (niania)
325905 Opiekunka dziecięca
341204 Opiekunka środowiskowa
531107 Opiekunka w żłobku / klubie dziecięcym
215204 Optoelektronik
228601 Optometrysta
731104 Optyk-mechanik
325301 Optyk okularowy
343603 Organista
333201 Organizator imprez rozrywkowych (organizator eventów)
333203 Organizator imprez sportowych
333202 Organizator imprez ślubnych
524402 Organizator obsługi sprzedaży internetowej
242105 Organizator transportu drogowego
515202 Organizator usług domowych
343401 Organizator usług kateringowych
333204 Organizator usług konferencyjnych
516302 Organizator usług pogrzebowych
333205 Organizator widowni
731207 Organomistrz
731105 Ortopeda mechanik
325906 Ortoptystka
516201 Osoba do towarzystwa
312101 Osoby dozoru ruchu w górnictwie odkrywkowym
312102 Osoby dozoru ruchu w górnictwie otworowym
312103 Osoby dozoru ruchu w górnictwie podziemnym
229904 Osoba wykwalifikowana w przemyśle farmaceutycznym
516904 Osobisty doradca do spraw zakupów (personal shopper)
323010 Osteopata
343909 Oświetlacz filmowy

P – Klasyfikacja Zawodów i Specjalności

932101 Pakowacz ręczny
818204 Palacz gazowych kotłów centralnego ogrzewania
818206 Palacz kotłów parowych
911202 Palacz pieców zwykłych
818205 Palacz wodnych rusztowych kotłów centralnego ogrzewania
711403 Palowniczy
731901 Pamiątkarz
753302 Parasolnik
712203 Parkieciarz
962903 Parkingowy
111101 Parlamentarzysta
752104 Parzelniczy drewna
932904 Patroszacz ryb
235921 Pedagog
235911 Pedagog animacji kulturalnej
235922 Pedagog mediów
235919 Pedagog specjalny
235912 Pedagog szkolny
514204 Pedikiurzystka
211304 Perfumiarz
321102 Perfuzjonista
514104 Perukarz
713208 Piaskarz
812115 Piecowy nagrzewania wsadu w walcowni
812116 Piecowy pieca łukowego
751204 Piekarz
222101 Pielęgniarka
134205 Pielęgniarka oddziałowa
222201 Pielęgniarka – specjalista organizacji i zarządzania
222202 Pielęgniarka – specjalista pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki
222203 Pielęgniarka – specjalista pielęgniarstwa chirurgicznego
222204 Pielęgniarka – specjalista pielęgniarstwa diabetologicznego
222205 Pielęgniarka – specjalista pielęgniarstwa epidemiologicznego
222206 Pielęgniarka – specjalista pielęgniarstwa geriatrycznego
222207 Pielęgniarka – specjalista pielęgniarstwa kardiologicznego
222208 Pielęgniarka – specjalista pielęgniarstwa nefrologicznego
222209 Pielęgniarka – specjalista pielęgniarstwa neonatologicznego
222210 Pielęgniarka – specjalista pielęgniarstwa neurologicznego
222211 Pielęgniarka – specjalista pielęgniarstwa onkologicznego
222212 Pielęgniarka – specjalista pielęgniarstwa operacyjnego
222213 Pielęgniarka – specjalista pielęgniarstwa opieki długoterminowej
222214 Pielęgniarka – specjalista pielęgniarstwa opieki paliatywnej
222215 Pielęgniarka – specjalista pielęgniarstwa pediatrycznego
222216 Pielęgniarka – specjalista pielęgniarstwa psychiatrycznego
222217 Pielęgniarka – specjalista pielęgniarstwa ratunkowego
222218 Pielęgniarka – specjalista pielęgniarstwa rodzinnego
222219 Pielęgniarka – specjalista pielęgniarstwa środowiska nauczania i wychowania
222220 Pielęgniarka – specjalista pielęgniarstwa w ochronie zdrowia pracujących
222221 Pielęgniarka – specjalista pielęgniarstwa zachowawczego
222222 Pielęgniarka – specjalista promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej
611312 Pielęgniarz trawników /murawy (greenkeeper)
817210 Pilarz
811408 Pilarz kamienia
315306 Pilot balonu wolnego
315211 Pilot morski
315319 Pilot pionowzlotu
315308 Pilot samolotowy zawodowy / liniowy
315309 Pilot sterowcowy zawodowy
315310 Pilot szybowcowy
315311 Pilot śmigłowcowy zawodowy / liniowy
315312 Pilot wiatrakowcowy zawodowy
511301 Pilot wycieczek
315212 Pilot żeglugi śródlądowej
265207 Piosenkarz
343910 Pirotechnik
264102 Pisarz
432201 Planista produkcyjny
343204 Plastyk
731804 Plecionkarz
722202 Płatnerz
754105 Płetwonurek ratownik
421402 Poborca skarbowy
722104 Podkuwacz koni
021001 Podoficer sił zbrojnych
323014 Podolog
264103 Poeta
911203 Pokojowa
752306 Polerowacz wyrobów z drewna
335502 Policjant służy kryminalnej
335504 Policjant służy prewencyjnej
335505 Policjant służy wspomagającej
263304 Politolog
111102 Polityk (minister, sekretarz / podsekretarz stanu)
223101 Położna
134206 Położna oddziałowa
223201 Położna – specjalista organizacji i zarządzania
223202 Położna – specjalista pielęgniarstwa epidemiologicznego
223203 Położna – specjalista pielęgniarstwa ginekologicznego
223204 Położna – specjalista pielęgniarstwa neonatologicznego
223205 Położna – specjalista pielęgniarstwa położniczego
223206 Położna – specjalista pielęgniarstwa rodzinnego
223207 Położna – specjalista promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej
532901 Pomoc apteczna
532902 Pomoc dentystyczna
911101 Pomoc domowa
932905 Pomoc krawiecka
941201 Pomoc kuchenna
911204 Pomoc laboratoryjna
931301 Pomocniczy robotnik budowlany
931205 Pomocniczy robotnik drogowy
921401 Pomocniczy robotnik konserwacji terenów zieleni
921501 Pomocniczy robotnik leśny
931206 Pomocniczy robotnik mostowy
921101 Pomocniczy robotnik polowy
921301 Pomocniczy robotnik przy uprawie roślin i hodowli zwierząt
921402 Pomocniczy robotnik szklarniowy
931207 Pomocniczy robotnik torowy
921601 Pomocniczy robotnik w gospodarstwie rybackim
921403 Pomocniczy robotnik w gospodarstwie sadowniczym
921201 Pomocniczy robotnik w hodowli zwierząt
921502 Pomocniczy robotnik w łowiectwie
932911 Pomocniczy robotnik w przemyśle przetwórczym
441101 Pomocnik biblioteczny
932906 Pomocnik ciastkarza
932907 Pomocnik lakiernika
932908 Pomocnik mechanika
932909 Pomocnik mleczarski
932910 Pomocnik piekarza
541306 Portier
712204 Posadzkarz
331103 Pośrednik finansowy
333301 Pośrednik pracy
524906 Pośrednik usług medycznych
244001 Pośrednik w obrocie nieruchomościami
731606 Pozłotnik
333302 Pracownik agencji pracy tymczasowej
422101 Pracownik biura podróży
422601 Pracownik biura przepustek
332202 Pracownik centrum elektronicznej obsługi klienta
422201 Pracownik centrum obsługi telefonicznej (pracownik call center)
754401 Pracownik deratyzacji, dezynfekcji i dezynsekcji
411002 Pracownik do spraw ewidencji ludności
331201 Pracownik do spraw kredytów
342310 Pracownik do spraw kultury fizycznej i sportu
441501 Pracownik do spraw osobowych
331202 Pracownik do spraw pożyczek
331104 Pracownik do spraw produktów finansowych
441502 Pracownik do spraw socjalnych
431201 Pracownik do spraw statystyki
431202 Pracownik do spraw ubezpieczeń
334401 Pracownik do spraw ubezpieczeń medycznych
333104 Pracownik działu logistyki
343302 Pracownik galerii / muzeum
422502 Pracownik informacji turystycznej
421301 Pracownik instytucji pożyczkowej
411003 Pracownik kancelaryjny
421203 Pracownik kolektury
421302 Pracownik lombardu
311906 Pracownik obsługi bankomatów
351405 Pracownik obsługi kampanii e-mailowych
541317 Pracownik obsługi monitoringu
331203 Pracownik obsługi klienta instytucji finansowej
431301 Pracownik obsługi płacowej
541307 Pracownik ochrony fizycznej
754402 Pracownik ochrony roślin
313210 Pracownik oczyszczania terenu z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych
341301 Pracownik parafialny
911205 Pracownik pomocniczy obsługi hotelowej
351403 Pracownik pozycjonowania stron internetowych
962201 Pracownik prac dorywczych
815702 Pracownik pralni chemicznej
933303 Pracownik przeprowadzkowy
941101 Pracownik przygotowujący posiłki typu fast food
432104 Pracownik punktu skupu
933401 Pracownik rozkładający towar na półkach
331105 Pracownik scentralizowanych systemów rozliczeniowych
341205 Pracownik socjalny
514205 Pracownik solarium
432105 Pracownik sortowania przesyłek i towarów
431203 Pracownik w biurze maklerskim
612203 Pracownik wylęgarni drobiu
333402 Pracownik wynajmu powierzchni komercyjnych
341206 Pracownik zarządzania kryzysowego
961103 Pracownik zbiórki odpadów
912102 Praczka
818117 Prasowacz ceramiki elektronicznej i elektrotechnicznej
912103 Prasowaczka ręczna
532903 Preparator medyczny
265604 Prezenter muzyczny (DJ / didżej)
265605 Prezenter telewizyjny
112017 Prezes
311102 Probierz
265403 Producent filmowy
611311 Producent i zbieracz ziół
265404 Producent teatralny
265405 Producent telewizyjny
611402 Producent żywności ekologicznej
251401 Programista aplikacji
251402 Programista aplikacji mobilnych
251103 Projektant / architekt systemów teleinformatycznych
251302 Projektant aplikacji multimedialnych, animacji i gier komputerowych
252103 Projektant baz danych
216301 Projektant biżuterii
216305 Projektant ekspozycji towarów i usług (visual merchandiser)
216604 Projektant grafiki
216605 Projektant grafiki stron internetowych
216303 Projektant mody
241303 Projektant pakietów usług finansowych
351404 Projektant stron internetowych (webmaster)
311406 Projektant systemów alarmowych
216304 Projektant wzornictwa przemysłowego
261102 Prokurator
333903 Promotor marki (trendsetter)
321401 Protetyk słuchu
831106 Prowadzący maszyny do kolejowych robót budowlanych
531106 Prowadzący rodzinny dom dziecka
332203 Przedstawiciel handlowy
243303 Przedstawiciel medyczny
111103 Przedstawiciel władzy samorządowej (marszałek, starosta, radny)
751402 Przetwórca owoców i warzyw
751103 Przetwórca ryb
511302 Przewodnik turystyczny górski
511303 Przewodnik turystyczny miejski
511304 Przewodnik turystyczny terenowy
832204 Przewoźnik osób
835007 Przewoźnik żeglugi śródlądowej
731805 Przędzarz
818118 Przygotowywacz mas ceramicznych
731806 Przygotowywacz włókna
263401 Psycholog
263402 Psycholog biznesu
263403 Psycholog kliniczny
263404 Psycholog organizacji
263405 Psycholog sportowy
263406 Psycholog wychowawczy
229909 Psychoonkolog
229905 Psychoterapeuta
229910 Psychotraumatolog
612302 Pszczelarz
812117 Pulpitowy wielkich pieców

R – Klasyfikacja Zawodów i Specjalności

261103 Radca prawny
261907 Radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa
516901 Radiesteta
541902 Ratownik górniczy
541903 Ratownik górski
325601 Ratownik medyczny
541904 Ratownik morski
541905 Ratownik pokładowy
541906 Ratownik wodny
352116 Realizator dźwięku
352117 Realizator filmu wideo (wideofilmowiec)
265406 Realizator programu telewizyjnego / radiowego
352118 Realizator rekonstrukcji dźwięku
343912 Realizator światła
422602 Recepcjonista
422401 Recepcjonista hotelowy
264204 Redaktor programowy
264207 Redaktor serwisu internetowego
264104 Redaktor wydawniczy
261908 Referendarz sądowy
323011 Refleksolog
122106 Regionalny kierownik sprzedaży
422603 Rejestratorka medyczna
112018 Rektor
343913 Rekwizytor
263207 Religioznawca
752204 Renowator mebli artystycznych
731807 Renowator tkanin unikatowych
711103 Renowator zabytków architektury
264205 Reporter radiowy / telewizyjny / prasowy
265205 Reżyser dźwięku
335202 Rewident kontroli skarbowej
831209 Rewident taboru
511206 Rewizor pociągów
422102 Rezydent biura turystycznego
265407 Reżyser filmowy
265408 Reżyser teatralny
265409 Reżyser telewizyjny / radiowy
731504 Ręczny polerowacz szkła
932102 Ręczny znakowacz wyrobów
753108 Rękawicznik
731810 Rękodzielnik wyrobów skórzanych
731808 Rękodzielnik wyrobów włókienniczych
515303 Robotnik gospodarczy
931101 Robotnik górniczy dołowy
621002 Robotnik leśny
933304 Robotnik magazynowy
932912 Robotnik myjący części i zespoły
931102 Robotnik naziemny w górnictwie
961301 Robotnik oczyszczania miasta
713304 Robotnik osuszania i odgrzybiania budowli
961302 Robotnik placowy
933305 Robotnik pracujący na rampie
933306 Robotnik portowy (doker)
711904 Robotnik rozbiórki budowli
531105 Rodzic zastępczy
611202 Rolnik chmielarz
611102 Rolnik łąkarz
611103 Rolnik producent kwalifikowanych nasion rolniczych
633001 Rolnik produkcji roślinnej i zwierzęcej pracujący na własne potrzeby
631001 Rolnik produkcji roślinnej pracujący na własne potrzeby
613003 Rolnik
611403 Rolnik upraw mieszanych
611104 Rolnik upraw polowych
751104 Rozbieracz–wykrawacz
951003 Rozlepiacz afiszy
722203 Rusznikarz
634001 Rybak pracujący na własne potrzeby
622301 Rybak rybołówstwa morskiego
622201 Rybak śródlądowy
933101 Rykszarz
753703 Rymarz
311801 Rysownik geodezyjny
311802 Rysownik kartograficzny
732111 Rysownik litograficzny
732112 Rytownik
242216 Rzecznik patentowy
331503 Rzeczoznawca
214210 Rzeczoznawca budowlany
229106 Rzeczoznawca do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy
331504 Rzeczoznawca jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych
244002 Rzeczoznawca majątkowy
213209 Rzeczoznawca rolniczy
214930 Rzeczoznawca samochodowy
731705 Rzeźbiarz w drewnie
731607 Rzeźbiarz szkła
343206 Rzeźbiarz w owocach i warzywach
751105 Rzeźnik-wędliniarz

S – Klasyfikacja Zawodów i Specjalności

611203 Sadownik
911206 Salowa
532904 Sanitariusz szpitalny
264105 Scenarzysta
265106 Scenograf
412001 Sekretarka
334402 Sekretarka medyczna
341102 Sekretarka notarialna
334201 Sekretarka w kancelarii prawnej
334305 Sekretarz konsularny
343914 Sekretarz planu filmowego
341103 Sekretarz sądowy
751302 Serowar
742208 Serwisant sprzętu komputerowego
311907 Serwisant urządzeń medycznych
261201 Sędzia
342206 Sędzia sportowy
532202 Siostra PCK
731706 Sitarz
421107 Skarbnik bankowy
821907 Składacz sprzętu spadochronowego
315314 Skoczek spadochronowy
263204 Socjolog
513203 Sommelier
932913 Sortowacz
731408 Sortowacz-brakarz ceramiki
731505 Sortowacz-brakarz szkła
961202 Sortowacz odpadów komunalnych
752105 Sortowacz materiałów drzewnych
961201 Sortowacz surowców wtórnych
721204 Spawacz
242217 Specjalista administracji publicznej
243105 Specjalista analizy i rozwoju rynku
241304 Specjalista bankowości
229103 Specjalista bezpieczeństwa i higieny pracy
252901 Specjalista bezpieczeństwa oprogramowania
252902 Specjalista bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych
243201 Specjalista etyki biznesu
229202 Specjalista fizjoterapii
263509 Specjalista do spraw adopcji
216606 Specjalista do spraw animacji multimedialnej
214108 Specjalista do spraw audytu zabezpieczenia
242218 Specjalista do spraw badań społeczno-ekonomicznych
241102 Specjalista do spraw controllingu
242313 Specjalista do spraw czasowego zatrudniania pracowników
229301 Specjalista do spraw dietetyki
251201 Specjalista do spraw doskonalenia i rozwoju aplikacji
242106 Specjalista do spraw doskonalenia organizacji
214924 Specjalista do spraw ergonomii i projektowania form użytkowych
241305 Specjalista do spraw factoringu
242219 Specjalista do spraw integracji europejskiej
242307 Specjalista do spraw kadr
243304 Specjalista do spraw kluczowych klientów (key account manager)
242107 Specjalista do spraw konsultingu
242203 Specjalista do spraw komercjalizacji innowacyjnych technologii
242308 Specjalista do spraw kultury firmy
242108 Specjalista do spraw logistyki
243106 Specjalista do spraw marketingu i handlu
243108 Specjalista do spraw mediów interaktywnych
243307 Specjalista do spraw obsługi posprzedażowej
261910 Specjalista do spraw ochrony własności intelektualnej
242220 Specjalista do spraw organizacji i rozwoju przemysłu
242228 Specjalista do spraw organizacji i rozwoju sprzedaży
242221 Specjalista do spraw organizacji i rozwoju transportu
242113 Specjalista do spraw organizacji usług gastronomicznych, hotelarskich i turystycznych
214925 Specjalista do spraw pakowania i opakowań
242223 Specjalista do spraw planowania strategicznego
242109 Specjalista do spraw pozyskiwania funduszy (fundraiser)
243203 Specjalista do spraw public relations
241103 Specjalista do spraw rachunkowości
241104 Specjalista do spraw rachunkowości inwestycyjnej
241105 Specjalista do spraw rachunkowości podatkowej
241106 Specjalista do spraw rachunkowości zarządczej
243107 Specjalista do spraw reklamy
242309 Specjalista do spraw rekrutacji pracowników
251202 Specjalista do spraw rozwoju oprogramowania systemów informatycznych
251303 Specjalista do spraw rozwoju stron internetowych
242402 Specjalista do spraw rozwoju zawodowego
243305 Specjalista do spraw sprzedaży
242224 Specjalista do spraw stosunków międzynarodowych
242403 Specjalista do spraw szkoleń
241206 Specjalista do spraw tworzenia biznes planów
241307 Specjalista do spraw ubezpieczeń majątkowych i osobowych
241308 Specjalista do spraw ubezpieczeń społecznych
241309 Specjalista do spraw ubezpieczeń zdrowotnych
263407 Specjalista do spraw uzależnień od mediów cyfrowych
242310 Specjalista do spraw wynagrodzeń
242225 Specjalista do spraw zamówień publicznych
242311 Specjalista do spraw zarządzania talentami
235913 Specjalista do spraw zarządzania w oświacie
262206 Specjalista informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej
229912 Specjalista inżynierii medycznej
263510 Specjalista komunikacji społecznej
214109 Specjalista kontroli jakości
263409 Specjalista marketingu społecznego
214926 Specjalista monitoringu systemów zabezpieczeń technicznych osób i mienia
242110 Specjalista ochrony informacji niejawnych
213303 Specjalista ochrony środowiska
242226 Specjalista organizacji i zarządzania w ochronie zdrowia
263305 Specjalista polityki społecznej
263503 Specjalista poradnictwa psychospołecznego i rodzinnego
263504 Specjalista pracy socjalnej
229102 Specjalista promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej
229906 Specjalista psychoterapii uzależnień
224001 Specjalista do spraw ratownictwa medycznego
229911 Specjalista radiofarmacji
263505 Specjalista resocjalizacji
243109 Specjalista sprzedaży internetowej
243402 Specjalista sprzedaży technologii i usług informatycznych
251905 Specjalista systemów rozpoznawania mowy
229907 Specjalista terapii uzależnień
242312 Specjalista integracji międzykulturowej
243306 Specjalista zaopatrzenia medycznego
262207 Specjalista zarządzania informacją
242227 Specjalista zarządzania kryzysowego
241310 Specjalista zarządzania ryzykiem (underwriter)
251902 Specjalista zastosowań informatyki
229104 Specjalista zdrowia publicznego
229105 Specjalista zdrowia środowiskowego
229302 Specjalista żywienia człowieka
333105 Spedytor
265606 Spiker radiowy
911208 Sprzątacz pojazdów
911207 Sprzątaczka biurowa
911102 Sprzątaczka domowa
521101 Sprzedawca na targowisku / bazarze
524403 Sprzedawca na telefon
521102 Sprzedawca obwoźny z samochodu (vanseller)
333904 Sprzedawca reklam internetowych
522301 Sprzedawca
522302 Sprzedawca w branży mięsnej
522303 Sprzedawca w branży przemysłowej
522304 Sprzedawca w branży spożywczej
524502 Sprzedawca w stacji paliw
962202 Statysta
212004 Statystyk
334307 Stenograf-protokolant
315104 Stermotorzysta żeglugi śródlądowej
835005 Sternik żeglugi śródlądowej
817209 Sterowniczy linii sztaplowania i pakietowania tarcicy
511102 Steward statku morskiego
511101 Stewardesa / Steward
813139 Stokażowy
711503 Stolarz budowlany
752206 Stolarz galanterii drzewnej
752207 Stolarz mebli artystycznych i wzorcowych
752208 Stolarz meblowy
752209 Stolarz modelarz instrumentów muzycznych
752205 Stolarz
541101 Strażak
541312 Strażnik gminny / miejski
541907 Strażnik leśny
541908 Strażnik łowiecki
325507 Strażnik ochrony przyrody / środowiska
541909 Strażnik rybacki
541313 Strażnik straży marszałkowskiej
541201 Strażnik w zakładzie dla nieletnich
311933 Stroiciel fortepianów i pianin
722311 Strugacz
752307 Strugacz drewna
754201 Strzałowy (górnik strzałowy)
712615 Studniarz
343915 Sufler
229404 Surdologopeda
818119 Suszarnik ceramiki i wyrobów gipsowych
752106 Suszarniowy drewna
811103 Sygnalista szybowy
112019 Syndyk
211203 Synoptyk
962904 Szaleciarz
962905 Szatniarz
731707 Szczotkarz
343402 Szef kuchni (kuchmistrz)
753606 Szewc
712502 Szklarz
712503 Szklarz budowlany
712504 Szklarz pojazdów
731409 Szkliwierz ceramiki
711504 Szkutnik
818120 Szlifierz ceramiki
731303 Szlifierz kamieni szlachetnych i ozdobnych
811409 Szlifierz kamienia
752308 Szlifierz materiałów drzewnych
722312 Szlifierz metali
722402 Szlifierz-ostrzarz
731506 Szlifierz-polerowacz szkła optycznego
731304 Szlifierz-polerowacz wyrobów artystycznych
731507 Szlifierz szkła gospodarczego i technicznego
731508 Szlifierz szkła płaskiego
713104 Szpachlarz
933307 Sztauer-trymer
712302 Sztukator
815301 Szwaczka maszynowa
753303 Szwaczka ręczna
731608 Szyldziarz
315217 Szyper

Ś – Klasyfikacja Zawodów i Specjalności

722205 Ślusarz galanterii metalowej
722206 Ślusarz narzędziowy
722204 Ślusarz
341302 Świecki krzewiciel wiary

T – Klasyfikacja Zawodów i Specjalności

333905 Tajemniczy klient (mystery shopper)
721504 Takielarz
331506 Taksator
331508 Taksator ryzyka działalności firm
832205 Taksówkarz
516303 Tanatoprakser (balsamista)
265302 Tancerz baletowy
343701 Tancerz
713105 Tapeciarz
753403 Tapicer meblowy
753402 Tapicer
817211 Tartacznik
343917 Tatuażysta
334306 Technik administracji
331402 Technik agrobiznesu
311908 Technik akustyk
311103 Technik analityk
321201 Technik analityki medycznej
325508 Technik analizy i monitoringu środowiska
311203 Technik architekt
314202 Technik architektury krajobrazu
441403 Technik archiwista
311909 Technik automatyk
311407 Technik automatyk sterowania ruchem kolejowym
315316 Technik awionik
325509 Technik bezpieczeństwa i higieny pracy
311910 Technik budownictwa okrętowego
311204 Technik budownictwa
311205 Technik budownictwa wodnego
311934 Technik budowy fortepianów i pianin
311911 Technik cyfrowych procesów graficznych
321402 Technik dentystyczny
325510 Technik dozymetrysta
311206 Technik drogownictwa
311207 Technik dróg i mostów kolejowych
352119 Technik dźwięku
331403 Technik ekonomista
333106 Technik eksploatacji portów i terminali
311302 Technik elektroenergetyk transportu szynowego
311408 Technik elektronik
311411 Technik elektroniki i informatyki medycznej
311409 Technik elektroniki medycznej
321103 Technik elektroradiolog
311304 Technik elektryk kolejowych sieci elektroenergetycznych
311303 Technik elektryk
311305 Technik elektryk samochodowy
311306 Technik elektryk urządzeń zabezpieczenia i sterowania ruchem kolejowym
311307 Technik energetyk
321301 Technik farmaceutyczny
325401 Technik fizjoterapii
311912 Technik garbarz
311913 Technik gazownictwa
311104 Technik geodeta
311105 Technik geofizyk
311106 Technik geolog
325515 Technik gospodarki odpadami
311701 Technik górnictwa odkrywkowego
311702 Technik górnictwa otworowego
311703 Technik górnictwa podziemnego
522305 Technik handlowiec
314203 Technik hodowca koni
314204 Technik hodowca zwierząt
422402 Technik hotelarstwa
311704 Technik hutnik
311107 Technik hydrolog
343303 Technik informacji naukowej
351203 Technik informatyk
311914 Technik instrumentów muzycznych
311208 Technik inżynierii środowiska i melioracji
335503 Technik kryminalistyki
311939 Technik konserwator urządzeń dźwigowych
522306 Technik księgarstwa
314301 Technik leśnik
333107 Technik logistyk
315406 Technik lotniskowych służb operacyjnych
325402 Technik masażysta
311505 Technik mechanik budowy środków transportu
311506 Technik mechanik eksploatacji środków transportu
315317 Technik mechanik lotniczy
311508 Technik mechanik maszyn i urządzeń
311509 Technik mechanik obróbki skrawaniem
315105 Technik mechanik okrętowy
311510 Technik mechanik precyzyjny
311504 Technik mechanik
311511 Technik mechanik urządzeń przemysłowych
311512 Technik mechanizacji rolnictwa
311410 Technik mechatronik
311108 Technik meteorolog
311109 Technik metrolog
315214 Technik nawigator morski
311915 Technik normowania pracy
422103 Technik obsługi turystycznej
311916 Technik obuwnik
541315 Technik ochrony fizycznej osób i mienia
325511 Technik ochrony środowiska
311705 Technik odlewnik
314205 Technik ogrodnik
325302 Technik optyk
311917 Technik organizacji produkcji
333906 Technik organizacji reklamy
321403 Technik ortopeda
311601 Technik papiernictwa
311513 Technik pojazdów samochodowych
311918 Technik poligraf
311919 Technik pożarnictwa
411004 Technik prac biurowych
311935 Technik procesów drukowania
311936 Technik procesów introligatorskich
311706 Technik przeróbki kopalin stałych
314402 Technik przetwórstwa mleczarskiego
311602 Technik przetwórstwa tworzyw sztucznych
314206 Technik pszczelarz
431103 Technik rachunkowości
352120 Technik realizacji dźwięku
352122 Technik realizacji nagrań i nagłośnieńS
311210 Technik renowacji elementów architekturyS
314207 Technik rolnikS
314208 Technik rybactwa śródlądowego
315215 Technik rybołówstwa morskiego
333108 Technik spedytor
321104 Technik sterylizacji medycznej
311920 Technik systemów zabezpieczeń technicznych osób i mienia
343205 Technik sztukatorstwa i kamieniarstwa artystycznego
311921 Technik technologii ceramicznej
311603 Technik technologii chemicznej
311922 Technik technologii drewna
311923 Technik technologii materiałów budowlanych
311924 Technik technologii odzieży
311925 Technik technologii szkła
311604 Technik technologii środków farmaceutycznych
311605 Technik technologii środków kosmetycznych
311926 Technik technologii wyrobów skórzanych
314404 Technik technologii żywności – cukrownictwo
314405 Technik technologii żywności – produkcja cukiernicza
314406 Technik technologii żywności – produkcja koncentratów spożywczych
314407 Technik technologii żywności – produkcja piekarsko-ciastkarska
314408 Technik technologii żywności – przechowalnictwo chłodnicze i technologia żywności mrożonej
314409 Technik technologii żywności – przetwórstwo fermentacyjne
314410 Technik technologii żywności – przetwórstwo jajczarsko-drobiarskie
314411 Technik technologii żywności – przetwórstwo mięsne
314412 Technik technologii żywności – przetwórstwo mleczarskie
314413 Technik technologii żywności – przetwórstwo owocowo-warzywne
314414 Technik technologii żywności – przetwórstwo rybne
314415 Technik technologii żywności – przetwórstwo surowców olejarskich
314416 Technik technologii żywności – przetwórstwo zbożowe
314417 Technik technologii żywności – przetwórstwo ziemniaczane
314403 Technik technologii żywności
351103 Technik teleinformatyk
352203 Technik telekomunikacji
311927 Technik transportu drogowego
311928 Technik transportu kolejowego
515203 Technik turystyki wiejskiej
351204 Technik tyfloinformatyk
352121 Technik urządzeń audiowizualnych
311929 Technik chłodnictwa i klimatyzacji
311940 Technik urządzeń dźwigowych
311930 Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
315501 Technik urządzeń ruchu lotniczego
311209 Technik urządzeń sanitarnych
514105 Technik usług fryzjerskich
514207 Technik usług kosmetycznych
421108 Technik usług pocztowych i finansowych
311514 Technik utrzymania ruchu
324002 Technik weterynarii
311707 Technik wiertnik
311931 Technik włókienniczych wyrobów dekoracyjnych
311932 Technik włókiennik
311606 Technik zabezpieczeń przeciwkorozyjnych
315216 Technik żeglugi śródlądowej
322002 Technik żywienia i gospodarstwa domowego
343404 Technik żywienia i usług gastronomicznych
215302 Technolog inżynierii telekomunikacyjnej
712904 Technolog robót wykończeniowych w budownictwie
214931 Technolog – programista obrabiarek
422702 Teleankieter
524404 Telemarketer
263306 Teolog
325201 Terapeuta środowiskowy
325907 Terapeuta zajęciowy
712404 Termoizoler
251903 Tester oprogramowania komputerowego
251904 Tester systemów teleinformatycznych
731809 Tkacz
812118 Tłoczarz w metalu
264304 Tłumacz
264310 Tłumacz języka migowego
722313 Tokarz / frezer obrabiarek sterowanych numerycznie
752310 Tokarz w drewnie
722314 Tokarz w metalu
229908 Toksykolog
818122 Topiarz fryty
818123 Topiarz mas mineralnych
818124 Topiarz szkła
711605 Toromistrz
214110 Towaroznawca
933308 Tragarz
722207 Traser
732113 Trawiacz poligraficzny
516404 Trener koni wyścigowych
235920 Trener osobisty (coach, mentor, tutor)
342207 Trener sportu
516405 Treser psów
343506 Treser zwierząt cyrkowych\
731708 Trzciniarz
265901 Twórca ludowy
712303 Tynkarz

U – Klasyfikacja Zawodów i Specjalności

751106 Ubojowy
723204 Układacz-konserwator spadochronów
711606 Układacz nawierzchni drogowych
952001 Uliczny sprzedawca produktów nieżywnościowych / żywności o długim terminie przydatności do spożycia
521201 Uliczny sprzedawca żywności o krótkim terminie przydatności do spożycia
951004 Uliczny zmywacz szyb samochodowych
216403 Urbanista
335103 Urzędnik do spraw imigracji
335401 Urzędnik do spraw licencji
335402 Urzędnik do spraw paszportów
335403 Urzędnik do spraw udzielania pozwoleń na budowę
335404 Urzędnik do spraw udzielania pozwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej
335203 Urzędnik podatkowy
335301 Urzędnik ubezpieczeń społecznych
831210 Ustawiacz
752311 Ustawiacz maszyn do obróbki drewna
722315 Ustawiacz maszyn do obróbki skrawaniem

W – Klasyfikacja Zawodów i Specjalności

933309 Wagowy
325512 Weterynaryjny kontroler sanitarny
751107 Wędliniarz
752312 Wiertacz w drewnie
811305 Wiertacz
811304 Wiertacz studni
722316 Wiertacz w metalu
421403 Windykator
712505 Witrażownik
514208 Wizażystka / stylistka
235109 Wizytator
522103 Właściciel małego sklepu
515204 Właściciel małego zakładu agroturystycznego / hotelarskiego / gastronomicznego
265202 Wokalista
933202 Wozak
621003 Wozak zrywkarz
962906 Woźny
516102 Wróżbita
814104 Wulkanizator
814105 Wulkanizator taśm przenośnikowych
962302 Wybieracz monet / żetonów z automatów
234202 Wychowawca małego dziecka
263506 Wychowawca w jednostkach penitencjarnych
235914 Wychowawca w placówkach oświatowych, wsparcia dziennego, wychowawczych i opiekuńczych oraz
instytucjonalnej pieczy zastępczej
932914 Wydawca materiałów
754202 Wydawca środków strzałowych
524601 Wydawca posiłków / bufetowy
811111 Wydobywca kruszywa i gliny
235915 Wykładowca na kursach (edukator, trener)
818125 Wypalacz surowców i wyrobów ogniotrwałych\
818126 Wypalacz wyrobów ceramicznych
753505 Wyprawiacz skór futerkowych
812119 Wytapiacz metali nieżelaznych
812120 Wytapiacz stali, surówki i żelazostopów
753304 Wytwórca abażurów
731902 Wytwórca galanterii
731903 Wytwórca sztucznych kwiatów
111201 Wyższy urzędnik państwowy
111202 Wyższy urzędnik placówki dyplomatycznej
111301 Wyższy urzędnik samorządowy

Z – Klasyfikacja Zawodów i Specjalności

731904 Zabawkarz
532905 Zabiegowy balneologiczny
263606 Zakonnik (bez święceń kapłańskich)
721105 Zalewacz form
961303 Zamiatacz
332302 Zaopatrzeniowiec
214933 Zarządca energią
132407 Zawiadowca stacji
342102 Zawodnik dyscypliny sportu
111401 Zawodowy działacz organizacji komercyjnej / pracodawców
111402 Zawodowy działacz organizacji politycznej
111403 Zawodowy działacz organizacji pozarządowej
111404 Zawodowy działacz organizacji zawodowej
111405 Zawodowy działacz organizacji związkowej
244003 Zarządca nieruchomości
634002 Zbieracz owoców, ziół i innych roślin
711404 Zbrojarz
731609 Zdobnik ceramiki
731610 Zdobnik szkła
711203 Zdun
731106 Zegarmistrz
721209 Zgrzewacz
323012 Zielarz-fitoterapeuta
731305 Złotnik-jubiler
912903 Zmywacz graffiti
941202 Zmywacz naczyń
912301 Zmywacz okien (czyściciel szyb)
516406 Zoofizjoterapeuta
516407 Zoopsycholog
831211 Zwrotniczy

Ż – Klasyfikacja Zawodów i Specjalności

753305 Żaglownik
516304 Żałobnik
031001 Żołnierz szeregowy
343507 Żongler